Connect with us

Lajme

Shteti kufizon mundësitë e “ajnshtajnëve” – 0 euro buxhet për ta

Published

on

Dren Imeraj, i cili ka përfunduar studimet master në drejtimin e Inxhinierisë kompjuterike, ka krijuar një pajisje e cila bën matjen e parametrave truporë si, lëvizjen, të rrahurat e zemrës, qëndrimin e trupit, etj.

Hulumtimi i tij prej 6 muajsh dhe finalizimi prej 2 javësh, po konsiderohet si hapi i parë në zhvillimin e shkencës në Kosovë, raporton KTV.

Pajisja vendoset në gjoks dhe nëpërmjet një programi të veçantë, jep sinjalet në telefon për qëndrimin trupor.

Por ky punim, edhe pse në fazën fillestare të tij, Dren Imerajt i ka kushtuar mjaft shumë, dhe si pasojë e investimit për shkencën, ai pjesët përcjellëse të pajisjes, i ka financuar vetë.

Profesori i Shkencave Kompjuterike, Blerim Rexha, thotë se shteti duhet t’i financojë punimet e këtyre të rinjve nëse dëshirojmë të kemi rezultate shkencore.

E Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, pranon se as për së afërmi nuk mund t’i plotësojë kërkesat e të rinjve sa i përket hulumtimeve shkencore që ata mund të bëjnë, pasi UP nuk kurrfarë buxheti për shkencën.

Nga UP-ja bëhet e ditur se është kërkuar të ndahen rreth 170 mijë euro për shkencën, ani pse zyrtarë të tij pranojnë se edhe kjo shumë do të ishte mjaft e vogël për t’i mbuluar shpenzimet e nevojshme për secilin punim.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending