Connect with us

Lajme

Shtatorja e Ibrahim Rugovës përfundon në një parking të Durrësit (Foto)

Published

on

Ka vite të tëra që një statujë e Ibrahim Rugovës ndodhet në njërin prej parkingjeve nëntokësore në qytetin e Durrësit në Shqipëri, shkruan Indeksonline.

Ndonëse statuja duket e rregullat mirë dhe e përfunduar, ajo ende nuk dihet pse nuk është ngritur askund.

Statuja ndodhet në hyrje të Durrësit, afër vendit të quajtur “Rrota e kuqe”.

Banorët e Durrësit kanë thënë për Indeksonline se nuk e dinë pse kjo statuje ka mbetur kështu, por thonë se ajo ka vite të tëra që gjendet në atë vend.

Ibrahim Rugova lindi më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istogut. Më 10 janar 1945 komunistët jugosllavë ia pushkatuan të atin, Ukën dhe gjyshin Rrustë Rugova, që kishte qenë luftëtar i njohur kundër çetave çetnike që po depërtonin në Kosovë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u zgjodh, më 23 dhjetor 1989, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, partisë së parë politike në Kosovë që sfidoi drejtpërdrejt regjimin komunist në fuqi.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending