Connect with us

Lajme

Shqiptarët të Kllokotit nuk i pranojnë emrat serbisht për rrugë

 

Banorët shqiptarë të Kllokotit janë revoltuar ndaj Komunës që udhëhiqet prej kryetarit serb Sreçko Spasiq dhe komisionit për emërtimin e rrugëve, për shkak që në lagjen e Ballancve, ku jetojnë shqiptarët, rrugët janë emërtuar me emra serbë.

Published

on

Banorët shqiptarë të Kllokotit janë revoltuar ndaj Komunës që udhëhiqet prej kryetarit serb Sreçko Spasiq dhe komisionit për emërtimin e rrugëve, për shkak që në lagjen e Ballancve, ku jetojnë shqiptarët, rrugët janë emërtuar me emra serbë.

Disa fotografi të shenjave dëmtuara të rrugëve janë dërguar në KALLXO.com nga disa qytetarë të Kllokotit.

Ata i kanë larguar këto tabela dhe janë zotuar se nëse Kuvendi Komunal i vendosë përsëri, ata prapë do t’i largojnë.

Milaim Ymeri, banor i Kllokotit thotë se komisioni për emërtimin e rrugëve nuk është takuar fare me banorët për të diskutuar në lidhje me emërtimin e rrugëve.

“Neve si qytetarë nuk na kanë thirr hiç, e as nuk ka pas ndonjë debat të organizuar në mënyrë publike që me u marrë vesh. Veç kur jemi çu në mëngjes i kemi pa tabelat e vendosura”, thotë Ymeri.

Edhe Fatmir Maliqi thotë se askush nuk i ka kontaktuar për të biseduar rreth emërtimit të rrugëve.

“Na s’jemi që me i lanë rrugës emrin “Ballancë” por “Lagjja e re”, çfarëdo emri. Kur të vjen një mysafir, ti shkon për Zhiti, nuk kthehesh qetu”, u shpreh Ymeri.

Banori tjetër Driton Veseli habitet se si ka mundësi kjo lagje të emërtohet me emra serbë në një lagje ku, sipas tij jetojnë mbi 40 familje shqiptare e vetëm 2 serbe. Ata thonë se nuk e dinë kuptimin e emërtimit të rrugëve dhe as që i njohin.

 

“Na as nuk po e njohim, as nuk e dimë kush është ky. As ajo “Barska” s’po e dimë çka po i bie, as Petar Koçiq kush është ky apo kush ka qenë, që e kanë vendosë në rrugë tona emrin e tij. As nuk e dimë kush është ky a prej nga ka ardhë, prej Serbisë apo prej nga”, u shpreh i habitur Veseli.

Mirëpo nënkryetari i komunës, Hasan Rashiti, që vjen nga LDK, thotë se i kanë ftuar qytetarët për të diskutuar në lidhje me rrugët, por ata nuk kanë ardhur.

“Komisioni ka bërë punët e veta dhe ka pasur debate me qytetarë. Debatet janë zhvilluara para se me u marrë vendimi përfundimtar për emërtim.

Fatkeqësia më e madhe është që qytetarët tanë kur duhet diskutohet për çështje shumë madhore, nuk i përgjigjen ftesave dhe thirrjeve për organizime të tilla”, tha nënkryetari Rashiti.

Ndërsa Arbër Emini, që i përfaqëson PDK-në në opozitë, thotë se Komuna ka bërë shkelje te ligjit me këto emërtime.

“Ne konsiderojmë se Kryetari i Komunës, komisioni për emërim të rrugëve dhe nënkryetari Hasan Rashiti kanë bërë shkelje të ligjit për sistemin e adresave dhe shkelje të ligjit për përdorim të gjuhës, pasi që të gjitha tabelat janë bërë vetëm në gjuhën serbe”, tha Emini.

Qytetarët gjithashtu kanë nisur nënshkrimin e një peticioni për të ndërruar emërtimin e këtyre rrugëve.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending