Connect with us

Lajme

Shqiptarët në Mitrovicë, të mos jenë refugjatë në atdheun e tyre

Largimi i barrikadave në Mitrovicë, ka bërë që shumë qytetarë t’i gëzohen këtij fakti. Madje kjo barrikadë ka arritur të largohej pa kundërshtime deri në pjesën e fundit gjatë ditës së sotme.

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Time Kadriaj në një prononcim për Indeksonline ka theksuar se Kosova është vend i pavarur, i njohur ndërkombëtarisht nga mbi 120 shtete dhe se nuk është dashur të ketë rrethoja apo barrikada të tilla.

“Nuk është dashur të ketë rrethoja e as barrikada. Në fakt institucionet përgjegjëse për rend dhe siguri nuk është dashur të lejojnë këtë sepse sovraniteti është dashur të jetë i shtrirë në tërë territorin e Kosovës”, ka thënë Kadriaj.

Sipas saj, barrikada kanë qenë të akorduara nga Qeveria e Serbisë e të kontrolluara nga grupe banditësh serbë në veri të Mitrovicës.

Kadriaj ka theksuar gjithashtu se sa i përket dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë Është dashur të bisedohet për normalizim të raporteve në mes të dy shteteve fqinje që duhet të përfundojnë me njohjen e Pavarësisë së Kosovës.

“Është e pakuptimtë të bisedohet për çështje të brendshme të Kosovës me Serbinë se kësaj i bien si ndërhyrje në punët e brendshme të Kosovës. Të gjitha këto marrëveshje të arritura po e shihni se nuk po implementohen nga ana e Serbisë. Mendoj se nuk duhet të ketë vazhdim të bisedimeve pa implementim të marrëveshjeve të arritura”, ka shtuar Kadriaj.

Ajo ka thënë se lëvizja e lirë të qytetarëve në dy pjesë të Mitrovicës është domosdoshmëri dhe se Serbët duhet ta kuptojnë se shteti i tyre është Kosova dhe duhet të integrohen.

“Këtë ua garanton Kushtetuta e Kosovës. Nuk ka vend as në rajon e as më gjerë që një komunitet ti këtë këto të drejta. Veç nëse bëjmë një krahasim të shqiptarëve në Preshevë dhe të serbëve në Kosovës është dallim i madh. Edhe këtu mendoj se duhet të ketë reciprocitet. Ka vite që shqiptarët e kanë pas të ndaluar të shkojnë në shtëpitë e tyre në veri të Mitrovicës, dhe vazhdimi i kësaj gjendje nuk e ka më asnjë kuptim”, ka thënë ajo.

Kadrijaj ka thënë se shqiptarëve duhet të ju sigurohet lëvizja e lirë në atë pjesë, e cila do të thoshte kthim në shtëpitë e tyre dhe jo të jenë refugjat në atdheun e tyre.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending