Connect with us

Sporti

Shqiptarët kurdisën ndeshje në një ligë të fortë europiane?

Në futbollin austriak ka nisur gjithmonë e më shumë të marrë vëmendje e ashtuquajtura “mafia shqiptare e basteve”.

Published

on

Kjo, falë daljes në dritë të fakteve të rënda për manipulimin e rezultateve sportive, në një hetim të Prokurorisë së Klagenfurtit.

Një ish-futbollist nga Gjermania u dënua këtë të enjte për trukimin e ndeshjeve, ndërsa në dëshminë e tij, ai nënvizoi se ishte kontaktuar nga shqiptarët e nëntokës së krimit për të marrë përfitime ilegale.

Çështja e nisur në vitin 2014 solli dënimin e protagonistit të Bundesligës, Dominik Taboga, dhe lojtarit tjetër Zanel Kuljiç, që akuzohen se në të paktën 10 raste kanë tentuar, ose kanë arritur të paracaktojnë ndeshjet e futbollit në Bundesligën austriake.

Edhe pse nuk bëhen të ditur emra, për shkak të hetimit që pritet të nxjerrë në dritë të tjera detaje, mediet austriake ia faturojnë gjithçka krimit të organizuar nga Ballkani, e në veçanti shqiptarëve, raporton TCh.

Dy prej ndeshjeve të trukuara u zhvilluan në tetor të vitit 2010 dhe një tjetër në dhjetor të vitit 2011. Në skemën e rindërtuar nga organet e drejtësisë, një dëshmitar tha se kishte shërbyer si përkthyes në një rast trukimi, kur ishte i pranishëm në dorëzimin e një valixheje plot me parà, në duart e gruas së një agjenti shqiptar futbolli.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending