Connect with us

Lajme

Shqipëria ndër të fundit në Evropë për të drejtat e fëmijëve

Published

on

Indeksi i Të Drejtave të Fëmijëve 2016 e vlerëson Shqipërinë si një ndër katër vendeve evropiane që respektojnë më pak të drejtat e fëmijëve.

Në Evropë, Shqipëria lë pas vetëm Italinë, Gjeorgjinë dhe Ukrainën, ndërsa në botë renditet e 59-ta nga 163 shtete të vëzhguara.

Raporti vëzhgon jetën, kujdesin, edukimin, mbrojtjen  dhe krijimin e kushteve të duhura për respektimin e të drejtave të fëmijëve nga 0 në 18 vjeç.

Me një sistem vlerësim nga 0 në 1 – ku 0 tregon mosrespektimin total të të drejtave të fëmijëve dhe 1 tregon respektimin maksimal të të drejtave të fëmijëve – Shqipëria vlerësohet me 0.8 pikë.

Ajo që bën përshtypje është se ndërsa Shqipëria vlerësohet me nota të larta për shëndetin (0.9) apo edukimin (0.9), për krijimin e kushteve për respektimit e të drejtave të fëmijëve ajo vlerësohet me 0.5 pikë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending