Connect with us

Lajme

Shqipëria bllokon importin e gjedheve nga Kosova, Serbia, Greqia e Bullgaria

Published

on

Shqipëria ka ndaluar importin e kafshëve të gjalla (gjedhe) nga Kosova, por edhe nga Serbia, Greqia e Bullgaria. Shkak i ndalimit është përhapja në vendet fqinje e sëmundjes së dermatozes nodulare të gjedhit (LSD).

Ndërkohë me këtë rast ndalohet dhe importi i mishit të freskët të gjedhëve nga vendet e lartpërmendura nëse nuk janë të shoqëruara me kopje të certifikatës veterinare, që garanton se ato kanë kaluar trajtim që siguron shkatërrimin e virusit të Lumpy Skin Disease (LSD), shkruan sot Koha Ditore.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) në Shqipëri ka marrë masa në lidhje me zbatimin e urdhrit të ministrit të Bujqësisë, Edmond Panariti, sipas të cilit “ndalohet importi dhe transitimi nga shtetet Kosovë, Serbi, Greqi dhe Bullgari për në territorin e Shqipërisë, për kafshët e gjalla gjedh që preket nga sëmundja dermatoza nodulare e gjedhit (LSD), si dhe ndalimin e importit nga Kosova Serbia, Greqia e Bullgaria në territorin e Shqipërisë, të spermës së kafshëve të llojit gjedh, që preken nga sëmundja në fjalë.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending