Connect with us

Lajme

Shqipëri: Të ardhurat nga pushteti vendor llogariten 6,784 milionë lekë

Published

on

Të ardhurat në buxhetin e shtetit nga njësitë e qeverisjes vendore në Shqipëri, në pesëmujorin e parë të këtij viti llogariten 6,784 milionë lekë.

Referuar statistikave të Ministrisë së Financave mbi treguesit fiskalë sipas buxhetit të konsoliduar, shpenzimet për buxhetin vendor në janar-maj 2016 kapin vlerën e 11,761 milionë lekëve, kur në të njëjtën periudhë të vitit 2015 ishin12,466 milionë lekë.

Aktualisht, taksat e pushtetit vendor, të ardhurat e të cilave shkojnë në buxhetin e shtetit, janë taksa mbi pasurinë, taksa mbi biznesin e vogël dhe taksa lokale.

Nga taksa për pasurinë në pesëmujorin e parë të vitit u arkëtuan 2,316 milionë lekë, nga taksa mbi biznesin e vogël 519 milionë lekë dhe nga taksa lokale 3,949 milionë lekë.

Të ardhurat nga pushteti vendor për vitin 2016 pritet të arrijnë nivelin 16.502 milionë lekë. Parashikimi për këtë grup taksash është bazuar në parashikimin për rritjen ekonomike nominale, si dhe në përmirësimin e pritshëm administrativ në mbledhjen e të ardhurave.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending