Connect with us

Lajme

Shokon NASA: 1 asteroid ka goditur Hënën, në radhë është Toka (Video)

Published

on

Meteori me forcë shpërthyese sa prej dhjetë raketave, ka goditur Hënën dhe gjithashtu ka shkaktuar një shpërthim të madh sa që mund të shihej me sy.

Një goditje e tmerrshme prej 90.000 kilometrave në orë, të cilën e kanë regjistruar shkencëtarët e NASA-s të cilët paralajmërojnë një rrezik katastrofik nga meteor e ngjashëm që përballet Toka, e ka shkaktuar një gurë hapësinor që nuk peshonte më shumë se 40 kilogramë, transmeton metro.
Edhe pse ky meteor ka qenë me madhësi të vogël, sa pesha e një djali 10 vjeçar, por dëmin e goditjes e ka pasur të madh dhe ka shkaktuar shpërthim të madh sa shkëlqimi i katër yjeve. Po të kishte rënë në një qytet në tokë, ai do të kishte bërë një krater të thellë 20 metra dhe do të bënte një shkatërrim të madh, ndërsa forca e goditjes do të ishte e njëjtë me goditje e 10 raketave “Tomahawk” përnjëherë.
Ekspertët  kanë frikë se numri i viktimave do të ishte me mijëra.
Toka për dallim nga Hëna, ka një atmosferë që e mbron dhe në të cilën digjen mbetje kozmike.
Megjithatë, disa meteor nga njëherë kalojnë, sikur që ka ndodhur më parë në Chelyabinsk të Rusisë, ku një asteroid prej 20 metrave gjatësi dhe me shpejtësi prej 70 mijë kilometra në orë e ka shkuar atmosferën dhe ka shpërthyer me fuqinë e 33 eksplozioneve në Hiroshimë.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending