Connect with us

Lajme

Shkencëtarët zbulojnë të vërtetën për Diellin

Published

on

Dielli ynë është sikur edhe të gjitha yjet tjera dhe nuk është i pazakonshëm për shkak të fushave të tij magnetike, cikli i të cilëve ndryshon çdo 11 vite, kanë thënë shkencëtarët.

Raporti, i cili është publikuar në revistën “Science” zbulon nëse ylli i sistemit tonë solar është ciklik sikur edhe yjet fqinje.

“Kemi shpjeguar këtë në bazë të mekanizmit, i cili përcakton gjatësinë e këtyre cikleve, gjë e cila na ndihmon që ta kuptojmë vetë ciklin në një periudhë të gjatë”, thotë autori Antoan Strugarek, hulumtues në Universitetin në Montreal.

“Kështu mund të themi se cikli i ardhshëm magnetik i Diellit për 10 ose 20 vjet mund të jetë intensiv, i gjatë ose i shkurtër dhe kjo mund të na ndihmojë që të shqyrtojmë se çfarë satelitë duhet vendosur në orbitë dhe kur është koha më e volitshme për lansimin e tyre,” ka shtuar ai.  Aktiviteti i Diellit varion në ciklin e 11-të, ndërsa ndryshimet nisin nga fusha magnetike e Diellit.

Shkencëtarët që një kohë të gjatë besojnë se Dielli ynë ka qenë i pazakonshëm, pasi që nuk i është përgjigjur cikleve magnetike të regjistruara në yjet tjera.

Në këtë mënyrë hulumtuesit kanë kryer një seri të simulimeve të fushave magnetike të yjeve dhe dëshmuan, se cikli magnetik i Diellit varet nga shpejtësia e rotacionit dhe shkëlqimi, thuhet në raport.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending