Connect with us

Lajme

Shifra të larta të të infektuarve, Italia forcon masat antiCovid-19

Published

on

Në Itali, kryeministri Giuseppe Conte, të martën vonë nënshkroi një dekret që vendos akoma më shumë kufizime në vend.

Qeveria do t’i njoftojë detajet gjatë ditës. Por, më herët gjatë javës, Konte tha se masat shtrënguese do të përfshinin një ndalim qarkullimi gjatë natës në shkallë kombëtare.

Dekreti i ri do t’i ndalojë njerëzit të hyjnë apo dalin në rajonet më të goditura në vend, që konsiderohen si zona të kuqe, për dy javë dhe do të mbyllë të gjithë dyqanet jo të domosdoshme në ato zona. Por, këtu ka një përjashtim. Parukeritë do të mbeten të hapura dhe aktivitetet sportive do të lejohen vetëm pranë shtëpisë.

“Ekziston një mënyrë e vetme për të dalë nga kjo periudhë dramatike: të qëndrojmë të bashkuar. Gjithnjë”, ka shkruar kryeministri Giuseppe Conte në Facebook, paraditen e të mërkurës.

Por, se cilët rajone do t’i nënshtrohen këtyre masave do të vendoset gjatë ditës pasi ekspertët shëndetësorë të studiojnë shifrat më të fundit të infektimeve dhe kapacitetin e shtretërve në spitale. Masat e reja do të hyjnë në fuqi nga dita e nesërme. Ndalimi i qarkullimit nga ora 22 deri në 5 do të jetë në shkallë kombëtare. Zyrtarët e shëndetësisë në Itali janë të shqetësuar për shtrimet në spital e veçanërisht ato në terapi intensive. Në disa rajone, sipas tyre, kapacitetet janë ezauruar. Një ditë më parë, vendi njoftoi mbi 28 mijë infektime të reja dhe 353 viktima të koronavirusit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending