Connect with us

Lajme

Sherifi: Nisma ishte inicatore e VLAN-it, e prishi LDK-ja e VV-ja

Published

on

Sekretari i përgjithshëm i Nismës për Kosovën, i është kthyer VLAN-it që s’arriti të marrë pushtetin, për të thënë se ishte kjo parti iniciatore për bashkimin e bllokut opozitar.

Ka fajësuar LDK-në e Isa Mustafës, partinë më të madhe në këtë koalicion, se e prishi punën.

“Nisma ishte iniciatore e koalicionit paszgjedhor VLAN. Por LDK u lagua nga ky koalicion që kishte shumicën dërmuese të ulëseve në Kuvend”, ka thënë Sherifi, në punimet e Kuvendit të Parë Zgjedhor që po i kryen Nisma për Kosovën, njofton Koha.net.

Sipas tij, pa Nismën, veçmas Jakup Krasniqin e Fatmir Limajn, nuk do të kishte as VLAN as VAN as opozitë të bashkuar.

“Opozita e bashkuar ishte vullnet i qytetarëve, por në takimin mes 3 partive në Gllogjan, në vend të bashkimit, Vetëvendosja donte që të veprojmë sipas diktatit të saj. Ne nuk pranuam dhe ata anuluan njëanshëm protestën”, ka kujtuar Sherifi.

Ai ka thënë se nënshkrimi i koalicionit LDK-PDK, solli shpërnguljen nga vendi të mijëra qytetarëve të Kosovës.

“Ky koalicion pranoi Gjykatën Speciale duke e vënë UÇK-në në bankën e akuzuarit. Ky koalicion PDK, LDK, Lista Serbe, nënshkroi edhe marrëveshjen për Asociacionin e Komunave Serbe. Këto gjëra nxorën në shesh mijëra qytetarë që protestuan kundër marrëveshjeve për Asociacionin dhe Demarkacionin. Opozita e bashkuar arriti që të organizojë peticion që u nënshkrua nga mbi 200 mijë njerëz, si dhe protestat më të mëdha në vend pasluftës për të kundërshtuar këto marrëveshje”, ka thënë Sherifi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending