Connect with us

Lajme

Shefja e BE’së veriorëve: Çmoni investimet, ose i orientojmë dikah tjetër

Përfaqësuesja speciale e Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova, ka porositur kryetarët e komunave veriore se nëse dalin probleme me realizimin e projekteve që financohen nga BE-ja, e cila për veriun e Kosovës ka ndarë 38.5 milionë euro, atëherë investimet e BE-së do të orientohen atje ku ka nevojë dhe ku çmohen, shkruan sot, gazeta Zeri.

Published

on

“BE-ja synon që në gjysmën e parë të vitit që vjen t’i përfundojë projektet e filluara në veri të Kosovës, por njëkohësisht ka tërhequr vërejtjen se nëse vie tek problemet dhe ato nuk realizohen, atëherë mjetet e BE-së për investime do të orientohen në vende të tjera. Në 6 muajt e ardhshëm synojmë t’i përfundojmë shumicën e projekteve në komunat veriore. Shumica e projekteve kanë rëndësi të veçantë për veriun e Kosovës, por për realizimin e tyre po pritet gjatë dhe po bëhen vonesa, jo për shkak të Zyrës së BE-së, por për shkak të vështirësive të caktuara që po ndodhin në terren”, ka thënë ajo gjatë një intërviste për “Radio Kontakt Plus” në veri të Mitrovicës.

Ajo u ka dhënë mesazh të qartë kryetarëve të komunave veriore me të cilët ajo kishte një takim gjatë vizitës së fundit në veri të Mitrovicës, se BE-ja do t’i orientojë në fusha dhe në qendra të tjera investimet e saj, nëse në veri bëhen vonesa dhe nuk realizohen projektet.

Apostolova ka përkujtuar se BE-ja ka investuar në veri të Kosovës 38.5 milionë euro nëpërmes shumë projekteve të ndryshme, ndërsa ka shtuar në mesin e projekteve është edhe ai për revitalizimin e urës së Ibrit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending