Connect with us

Lajme

SHBA paralajmëron: Largohuni nga Stambolli, grupet ekstremiste do të sulmojnë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar stafin e konsullatës në Stamboll të largohet nga vendi, pasi të dhënat e inteligjencës tregojnë se grupet ekstremiste nuk kanë hequr dorë nga planifikimi i sulmeve ndaj qytetarëve amerikanë në Turqi.

Published

on

Urdhri është limituar vetëm për Stambollin, ndërkohë që zyrtarët kanë garantuar se konsullata do të vijojë të jetë e hapur.

Ky urdhër evakuimi është i dyti akt i Departamentit të Shtetit brenda kësaj jave, pasi të hënën qytetarët amerikanë u këshillua të tregonin kujdes në udhëtimet e tyre drejt Turqisë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë urdhëruar anëtarë të familjeve të stafit që punon në konsullatën në Stamboll, të largohen nga vendi, si pjesë e një mase sigurie.

Departamenti i Shtetit u shpreh se urdhri i evakuimit i lajmëruar të shtunën bazohej në të dhënat e inteligjencës, të cilat tregojnë se grupet ekstremiste po vazhdojnë përpjekjet e tyre agresive për të sulmuar qytetarë amerikanë në zonat e banuara apo të frekuentuara prej tyre.

Megjithatë, Departamenti nuk renditi asnjë kërcënim specifik. Zyrtarët thanë se konsullata amerikane në Stamboll do të qëndrojë e hapur dhe e plotësuar në staf, pavarësisht evakuimeve.

Urdhri është limituar për Stambollin dhe nuk përfshin të tjera poste diplomatike amerikane në Turqi.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan deklaroi gjendjen e jashtëzakonshme në vend pas grushtit të dështuar të shtetit në 15 korrik dhe rregullat e emergjencës janë ende në fuqi.

Përpjekja për puç erdhi vetëm dy javë pasi një sulm kamikaz i Shtetit Islamik, i mori jetën 44 personave dhe plagosi 230 të tjerë në aeroportin ndërkombëtar të Stambollit.

Ky urdhër është akti i dytë i Departamentit të Shtetit gjatë kësaj jave, teksa të hënën, u lëshua një paralajmërim sigurie për amerikanët që udhëtojnë drejt Turqisë.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending