Connect with us

Lajme

SHBA largon diplomatët nga Stambolli, për shkak të rrezikut nga terrorizmi

Të gjithë diplomatët amerikanë dhe familjarët e tyre të vendosur në Stamboll, urdhërohen të largohen nga Turqia për shkak se janë në rrezik nga terrorizmi.

Published

on

Urdhri është lëshuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit, i cili paralajmëron të gjithë punonjësit në Stamboll se mund të jenë shënjestër e sulmeve apo rrëmbimeve nga ekstremistët vendas dhe të jashtëm.

Urdhri për largimin e menjëhershëm përfshin vetëm personelin e Konsullatës Amerikane në Stamboll, e jo diplomatët në të gjithë vendin.

Gjithashtu, në njoftim këshillohen edhe shtetasit amerikanë të shmangin për një periudhë të pacaktuar udhëtimet në juglindje të Turqisë, përcjell tvklan.al.

Vala e anti-amerikanizmit mbetet e lartë në Turqi, pavarësisht statusit që gëzon Turqia si aleat strategjik i SHBA-ve në NATO dhe në luftën kundër ISIS.

Tensionet mes Uashingtonit dhe Ankarasë janë rritur ndjeshëm që prej grushtit të dështuar të shtetit më 15 korrik.

Turqi akuzon imamin e strehuar në SHBA, Fetullah Gylen, si organizator dhe dyshon për përfshirjen e Uashingtonit. Ajo ka kërkuar zyrtarisht ekstradimin e tij, por Shtetet e Bashkuara kanë refuzuar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending