Connect with us

Lajme

SHBA-ja shkatërron raketat e Koresë së Veriut pa i prekur, zbulohet e vërteta

Ekspertët kanë sugjeruar se dështimi i raketës së nisur nga Koreja e Veriut të mërkurën mund të ketë qenë rezultat i një sulmi kibernetik nga Shtetet e Bashkuara, raporton “The Telegraph”.

Published

on

Raketa e së mërkurës është identifikuar si një lëndë djegëse dhe u nis menjëherë pas agimit në portin e Sinpo, në bregun lindor të Gadishullit Korean.

Programi i raketave të Koresë së Veriut ka një normë të lartë të dështimi, pasi një tjetër raketë me rreze të mesme dështoi në fillim të marsit, shkruan “Syri.net”.Ndërkohë që shumë mendojnë se këto dështime mund të ketë qenë rezultat i inxhinierisë së dobët nga ana e koreano-veriorëve, ata mund që mund t’i kenë rrëzuar qëllimisht poshtë të gjitha raketat janë ekspertët e SHBA-së.

Në vitin 2014, presidenti i atëhershëm Barack Obama autorizoi hulumtime shtesë në përpjekjet kibernetike për të shkatërruar nga brenda, raketat e Koresë së Veriut, në krahasim me vendosjen më tradicionale e sistemeve anti-raketë.

Strategjitë përfshijnë përhapjen e valëve elektromagnetike ose sulmet kibernetike kundër raketave menjëherë pas nisjes, duke përfshirë  ngjitjen e materialeve të vogla të infektuara në bordin e armës bërthamore dhe kontrollin e sistemeve. SYRI.net/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending