Connect with us

Lajme

Shala më nuk është kryetar i Apelit

Published

on

Vetëm gjashtë muaj pas emërimit në krye të Gjykatës së Apelit Hasan Shala më nuk është kryetar i kësaj Gjykate.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka shpallur të pavlefshëm vendimin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës për zgjedhjen e Hasan Shalës në krye të Gjykatës së Apelit.

Kushtetuesja ka gjetur se Këshilli Gjyqësor ka shkelur disa nene të Kushtetutës së Kosovës kur ka vendosur që për kryetar të Apelit të votoi Hasan Shalën. Është shkelur neni 24 për barazisë para ligjit, neni 31 i cili përcakton të drejtat për gjykim të drejtë dhe të paanshëm, si dhe neni 108 për Këshillin Gjyqësor të Kosovës.

Shala nëpërmjet një komunikate për media ka njoftuar se më nuk është në pozitë.

“Unë falënderoj gjyqtarët e Gjykatës se Apelit, stafin administrativ,  institucionet kushtetuese më te cilat kemi  pasur bashkëpunim,  donatorët, organizatat jo qeveritare dhe mediat për bashkëpunimin e shkëlqyer, gjatë këtyre 6 muajve”, ka thënë Shala.

Shala pret që  KGJK-ja, shumë shpejt  t’i kryej obligimet e veta në raport me aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese  dhe  të vazhdohet me synimet e përbashkëta,  për një gjyqësor  , të pavarur dhe të paanshëm, efikas, transparent, të besueshëm dhe llogaridhënës.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending