Connect with us

Lajme

Sfeçla përkrah qëndrimet e familjes Dehari: Dhurata Hoxha e Skender Hyseni duhet të dorëhiqen

Inspektori i Ministrisë së Drejtësisë gjatë ditës së sotme ka bërë të ditur se gjatë zbatimit të procedurës së inspektimit, në pajtim me detyrat dhe obligimet e veta ligjore, ka dërguar raportin e Inspektimit të procedurave të ndjekura me rastin e vdekjes së të burgosurit Astrit Dehari.

Published

on

Ndërsa është bërë e ditur se si pasojë e neglizhencave janë iniciuar procedurat disiplinore ndaj një zyrtari korrektues, dy mbikëqyrësve si dhe ushtruesit të detyrës së Drejtorit, të cilit po ashtu i është shqiptuar edhe masa e suspendimit si masë paraprake.

Kurse në një prononcim për Indeksonline Sekretari organizativ i VV-së Xhelal Sfeçla ka theksuar se pa dorëheqjen e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxhës, dhe atij të Punëve të Brendshme Skender Hyseni, nuk mundësohet hetimi i pavarur i rastit të Astrit Deharit.

“Mendojmë se pa dorëheqjen e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, dhe atij të Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, nuk mundësohet hetimi i pavarur i rastit, e rrjedhimisht as zbardhja e tij. Hoxha e Hyseni janë përgjegjës kryesor, që tashmë s’kanë legjitimitet as të flasin për këtë rast”, ka thënë Sfeçla.

Sipas këtij të fundit me anë të këtyrë katër suspendimeve “këta po duan që të heqin përgjegjësinë nga vetja, por një gjë e tillë s’mund të ndodhë, prandaj edhe e përkrahim familjen në thirrjen e tyre që të ndalen hetimet aktuale, deri në dorëheqjen e Hoxhës dhe Hysenit”

Sfeçla poashtu ka bërë të ditur se problemi kryesor me këtë rast nuk është neglizhenca procedurale por papërgjegjësia dhe deklaratat kontradiktore të institucioneve më të larta.

E që sipas tij “E kanë keqadministruar rastin, dhe për këtë duhet të sqarohen dy ministrat dhe normalisht të japin dorëheqjen”./Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending