Connect with us

Lajme

Serwer: Serbia e ka gabim, duhet ta njohë Kosovën

Published

on

Daniel Serwer një nga ekspertët ndërkombëtarë të politikës kanë folur për gazetën “Blic” të Beogradit për atë se si Serbia duhet të heqë dorë nga Kosova, nëse dëshiron të bëhet anëtar i Bashkimit Europian.

Serwer ka thënë se Serbia duhet ta kuptojë që pa e njohur, tani ose më vonë, pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës nuk ka shanse të futet në BE, transmeton Koha.net.

“Serbia duhet të kuptojë se nuk ka asnjë shans të bashkohet me BE pa pranuar, ose tani ose në të ardhmen, pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës e cila ka ‘de facto’ është njohur në marrëveshjen e Brukselit, e cila ishte nënshkruar nga Beogradi dhe Prishtina. Vendet e BE-së e kanë njohur Kosovën, dhe nuk do të lejojë që Serbia të bëhet anëtare, pa zgjidhjen e kësaj çështje. Serbia e ka gabim”, ka thënë Serwer.

Ai më tej shton se Serbia e di se duhet paguar ky çmim, por që në fund të procesit do të jetë nën presion të madh për njohjen e Kosovës.

Serwer ka folur edhe për marrëdhëniet me Rusinë, për të cilën ka thënë se të gjithë vendet evropiane kanë dëshirë ta kenë mike, duke përfshirë edhe Washingtonin. Por problemi, sipas Serwerit, qëndron te politikat agresive të rikthyera në rajonin e Ukrainës, Krime

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending