Connect with us

Lajme

Serwer: Kosovës i kanoset rreziku derisa Serbia nuk njeh si shtet  

Published

on

Njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka thënë se themelimi i ushtrisë së Kosovës, është vonuar për disa vite. “Unë nuk e di pse ka ndodhur. Duhet të kemi të qartë se KFOR-i nuk do të qëndrojë përherë në Kosovë, ndoshta deri në 5 vite, ose më shumë”, ka thënë ai.

Sipas Serwer, krijimi i një sigurie të fuqishme duhet të marrë prej 5 deri në 10 vite kohë.

“Ju duhet t’i keni kapacitetet të paktën për mbrojtje të përkohshme të sovranitetit dhe të integritetit të vendit, deri sa të vijë NATO-ja në ndihmë”, ka thënë ai.

Serwer ka deklaruar se Kosova ka fqinjë që janë të fortë.

“Aq sa Serbia nuk e njeh dhe të paktën deri sa të mos e pranojë në OKB, keni parasysh seriozisht se ekziston kërcënimi nga Serbia. Ajo nuk e donë gjithë Kosovën, por veriun apo edhe disa enklava”, ka thënë ai.

Serwer ka vlerësuar nismën e Thaçit për transformimin e FSK-së.

“Mendoj se është nismë e mirë për të ngritur këtë çështje dhe për të shtyrë përpara, por do të ishte më e mirë bashkë me serbët se sa kundër serbëve, mendoj për serbët në Kosovë. Është e qartë se do të ju duhet mbështetje të NATO-s. Ushtria e NATO-s, varet nga procesi se si e krijoni ushtrinë”, ka thënë ai.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending