Connect with us

Lajme

Sërish tërmet në Itali

Tre tërmete të reja sot në mëngjes u regjistruan në pjesën qendrore të Italisë, nga të cilët i fundit ishte me intensitet prej 4,2 ballësh, njoftoi Qendra sizmike mesdhetare.

Published

on

Epiqendra e tërmetit të fundit ndodhet në 124 kilometra në verilindje të Romës dhe ka qenë me thellësi prej dy kilometrash nën sipërfaqen e tokës.

Sipas sizmologut të njohur italian Xhankula Valensise tërmetet që e kanë goditur pjesën qendrore të Italisë në dy muajt e fundit do të mund të vazhdojnë si efekt domino, kështu që një tronditje e fortë do të mund të pasojë një tjetër përgjatë Sistemit qendror të Apenineve.

Një tërmet me intensitet prej 6,6 ballësh sipas Rihterit, e ka goditur dje këtë rajon, në të cilin më 24 gusht humbën jetën 297 persona gjatë tërmetit me intensitet prej 6,2 ballësh.

Tërmeti i fundit  nuk shkaktoi viktima, por ishte më i forti që e ka goditur Italinë nga vitit 1980, një nga vendet sizmikish më aktivë në botë.  Sizmologu në Institutin italian kombëtar për gjeofizikë dhe vullkanologji theksoi se ekziston “lidhshmëri gjeodinamike” midis tërmetit katastrofal në gusht dhe të gjithë tërmeteve të tjera që vijuan.

Valnesise theksoi se tronditjet do të vazhdojnë “të paktën disa javë”, por nuk mund të vlerësohet nëse në këtë periudhë do të ketë ende tërmete të forta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending