Connect with us

Lajme

Serbia – Thaçit lidhur me padinë për gjenocid: Dështove ta formosh ushtrinë andaj po flet tema të tilla

Ministri i punës në qeverinë e serbisë Aleksandar Vulin ka thënë se deklaratat e Hashim Thaçit se Prishtina do ta padisë Serbinë për gjenocid, janë një pëprpjekje për të frikësuar serbët. Në një intervistë për B92, Vulin ka thënë se serbët duhet të qëndrojnë të qetë përballë këtyre deklaratave.

Published

on

Mediat serbe i kanë dhënë jehonë një deklarate të presidentit Hashim Thaçi dhënë Botës Sot se ‘Kosova do ta padisë Serbinë për gjenocid’. Por për Aleksandër Vulin, kjo është vetëm një garë politike ‘e Prishtinës, në atë se kush më shumë i urren serbët’, transmeton Periskopi.

“Në Prishtinë, fatkeqësisht performanca e politikanëve matet me atë se kush më shumë po shprehet me urrejtje ndaj serbëve dhe Serbisë. Është politikë. Së pari, në Kosovë nuk ka ndodhur gjenocid. Thaçi po mundohet ta diskreditojë drejtësinë’, ka thënq Vulin.

“Kosova është një vend që administrohet nga UNMIK nën rezolutën 1244 dhe nuk është antare e OKB’së e as që do të bëhet ndonjëherë.

Vulin ka thënë se Thaçi po dështon ta transformojë FSK’në në ushtri prandaj edhe po angazhohet që të ‘flasë tema të tilla siç është paditja e Serbisë për gjenocid në Kosovë’.

Ndryshe, Thaçi ka nw intervistw pwr Bota Sot ka deklaruar kwshtu:

“Kur jemi në këtë pikë, kur do të mund të kemi një padi konkrete për Serbinë sa i përket krimeve të luftës? Padi për gjenocid nga shteti i Kosovës, ndaj Serbisë do të ketë. Se kur do të ndodhë, do të konsultohemi me ekspertët vendor dhe ndërkomvëtar. Por, dicka e tillë do të ndodhë në të ardhmen jo të largët”/Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending