Connect with us

Lajme

Serbia s’heq dorë, Gjuriq e trajton Trepçën si aset serb

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar sot se punëtorët e Trepçës (pjesës veriore) mund të llogarisin për çdo lloj mbështetje të Qeverisë së Serbisë.

Published

on

Sipas tij, Ligji i Trepçës nuk prodhon asnjë efekt juridik për shkak se ai është anuluar me vendim të Qeverisë së Serbisë.

Gjatë vizitës që u bëri minatorët e Trepçës në Leposaviq, Gjuriq përcolli mesazhin se Trepça mund të llogarisin në mbështetjen e Qeverisë së Serbisë, jo vetëm politikisht, por edhe mbështetje juridike dhe financiare, transmeton lajmi.net.

“Është detyra jonë, është që të mundësojë që Trepça të vazhdojë të funksionojë dhe se mesazhi më i rëndësishëm është se Trepça mund të mbështetet nga Serbia, nga qeveria serbe, politikisht, ligjërisht, ekonomikisht dhe në çdo mënyrë tjetër”, ka thënë Gjuriq.

Duke komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, tha se ky vendim nuk ka asnjë efekt juridik, ky vendim e ka shtrembëruar ligjin dhe se qeveria e Serbisë e ka anuluar vendimin e gjykatës.

Mbështetjen politike për Trepçën, ai e shpjegoi se do të bëhet çdo gjë për të luftuar që Trepça të mbetet në duart e njerëzve të këtij rajoni.

Ai tha se Qeveria e Kosovës është duke tentuar të kërcënojë ekzistencën e gjithë popullit serb në këtë pjesë të Kosovës, por ai paralajmëroj se nuk do ta lejojnë një gjë të tillë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending