Connect with us

Lajme

Serbia preferon të mbetet jashtë BE-së, por jo ta humbë Kosovën

Published

on

Stanislava Pak, këshilltare e presidentit të Serbisë, Tomisllav Nikolliq, ka thënë se Serbia asnjëherë nuk do ta pranojë pavarësinë e Kosovës dhe plotësimin e kushteve për anëtarësim në BE përderisa kush të jetë njohja.

Këtë koment, Pak e bëri pas deklaratës së zyrtarit gjerman, Mihaela Rot, i cili tha se para anëtarësimit të Serbisë në BE duhet të qartësohet gjithçka me Kosovën.

“Kushtetuta e Serbisë është e qartë dhe presidenti i Republikës asnjëherë nuk do ta shkelë atë. Serbia është ushtarakisht neutrale dhe asnjëherë nuk do ta pranojë pavarësinë e Kosovës dhe Metohisë. Në të njëjtën kohë, kushtet për anëtarësim në BE do t’i plotësojmë përderisa nuk na kërkohet njohja e Kosovës dhe Metohisë”, tha Pak për “Vecernje Novosti”, transmeton Koha.net.

Kujtojmë se ministri shtetëror në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Mihael Rot, ka thënë se para anëtarësimit të Serbisë në BE, “gjithçka duhet të qartësohet për sa i përket çështjes së Kosovës”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending