Connect with us

Lajme

Serbia kushtëzon Brukselin: Pse duhet ta vazhdojmë dialogun kur nuk ka përparim

Problemet gjatë bisedimeve Beogradin e kanë dërguar deri të pikëpyetje nëse duhet të vazhdohet dialogu në Beograd.

Published

on

Kështu ka thënë zëvendëskryeministri serb dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq.

Autoritetet në Beograd kanë përsëritur se integrimet evropian janë njëri nga prioritetet, derisa pala serbe dërgon mesazhe Brukselit se janë të papranueshme presionet të cilat gjithnjë e më shumë po prezantohen para Serbisë, transmeton lajmi.net.

“Fjalët e rënda dhe tensionet për shkak të Trepçës janë mbuluar, por as pas raundit të ri të dialogut teknik nuk ka lëvizje. Të dy palët kësaj here nuk kanë arritur marrëveshje për pranimin e diplomave universitare. Serbia nuk do të reagojë ndaj presioneve”, thotë Daçiq.

“Tash janë pak të pikëlluar që nuk e pranuan atë marrëveshje. Kanë thënë se duhet ta pranojmë ose nuk do të hapet kapitulli (negociatat për anëtarësim në BE). Ne ju kemi thënë se nuk kanë nevojë edhe të jenë të hapur. Për neve është jetike që të shkojmë drejt BE-së, por nuk do të lejojmë që dikush të na përulë dhe nënçmojë, që mos të përdori ndonjë shprehje tjetër popullore”, ka thënë ai.

Sipas tij, vija e kuqe për Serbinë mbetet e njëjta.

“Nuk jemi budallenj dhe e dimë mirë çfarë po bëjmë. Dëshirojnë të na fusin në ngushticë kohore dhe të na thonë se duhet të pranojmë diçka, ose nuk do të ketë përparim. S’ka nevojë të ketë. A e dine çka, ne dëshirojmë në BE, por nuk mund të jesh në BE pa shtet. Shkojmë në BE si të gjithë të tjerët, duke respektuar interesat tona shtetërore”, ka thënë Daçiq. /Lajmi.net/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending