Connect with us

Lajme

Serbia investon në Kosovë, në veri thotë s’ka nevojë për leje nga Prishtina

Published

on

Qeveria e Republikës së Serbisë investon mjete të konsiderueshme për zhvillimin e pjesës veriore të Kosovës.

Kështu thonë përfaqësuesit e organeve të përkohshme të komunave Zveçan dhe Mitrovicë e veriut, Ivan Todosijeviq dhe Aleksandar Spiriq, të emëruar në këto pozita po nga Qeveria e Serbisë. Sipas medieve në gjuhën serbe në këtë pjesë të Kosovës, këta thonë se nuk kanë nevojë për leje nga pushteti qendror i Prishtinës, transmeton Koha.net.

Edhe shefja e administratës komunale në pjesën veriore të Mitrovicës, Adrijana Hoxhiq thotë se për zbatimin e këtyre projekteve të financuara nga Serbia, nuk ka nevojë për leje, meqë bëjnë pjesë në kompetencat e pushtetit lokal.

Aleksandar Spiriq përmend projektin për ndërtimin e ujësjellësit rajonal për tri komuna me popullsi serbe në veri të Kosovës, për të cilin janë investuar rreth 10 milionë euro. Sipas tij Zveçani e Mitrovica veriore furnizoheshin me ujë nga ujësjellësi rajonal në Shipol dhe se kishte reduktime të mëdha për këtë pjesë.

Ndër projektet për të cilat po investon Serbia, janë edhe zgjerimi i rrugës “Vllada Qetkoviq” në drejtim të lagjes Zveçani i Vogël, ndërtimi i çerdhes së fëmijëve në lagjen multietnike Mehalla e Boshnjakëve, ndërtimi i frigoriferit për grumbullimin e pemëve dhe perimeve dhe Shtëpia e Sigurisë në Mitrovicën veriore.

Kryetari i organit të përkohshëm në Zveçan, Ivan Todosijeviq (i emëruar pra nga Serbia, sqarim ynë), rikujton se Serbia në këtë komunë po financon dhe realizon banjën shëruese, Rajska Banja, lagjen Lugina e Diellit dhe ujësjellësin rajonal.

Lagjja “Lugina Diellit” planifikohet të kryhet më 2017, ndërsa po hartohet një studim për një projekt që do ta financojë Qeveria e Serbisë për ngritjen e fabrikës së baterive, që do të vendoset në ambientet e Trepçës ku do të zënë punë 250 veta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending