Connect with us

Lajme

Serbët do t’u kthehen institucioneve vetëm me një kusht

Të dy ministrat serbë në qeverinë e Kosovës, Ljubomir Maric dhe Dalibor Jevtic i kanë dërguar një mesazh sot qeverisë së Kosovës se do të duhet të miratojë dekretin për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe, nëse ajo me të vërtetë dëshiron kthimin e serbëve në institucionet, shkruan Tanjug, transmeton “Zeri.info”.

Published

on

 

Përfaqësuesit e serbëve në Kosovë muajin e kaluar ka vendosur të ngrijë pozicionin e saj në Parlamentin dhe Qeverinë e Kosovës, për shkak të miratimit të Ligjit tëTrepçës, duke vlerësuar këtë hap drejt mbrojtjes së interesave kombëtare serbe dhe të pronës serbe në Kosovë, shkruan Tanjug.

Ministri i MAPL-së, Ljubomir Mariq ka thënë se Lista Serbe gjithmonë ka insistuar në zbatim të marrëveshjeve të Brukselit.

“E rëndësishme për ne është vazhdimi i zbatueshmërisë së marrëveshjes për AKS. Këtë ia kemi bërë me dije edhe zyrtarëve ndërkombëtarë. Kështu që presim që Qeveria e Kosovës ta vë në rend dite shpejt miratimin e vendimit dhe dekretin e parimeve për themelim”, theksoi Mariq.

Nersa, ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Dalibor Jevtiq ka thënë se kthimi i serbëve në institucione do të bëhet pasi të vjen vendimi i Qeverisë së Kosovës për themelim të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending