Connect with us

Lajme

Serbët të vendosur për ta funksionalizuar kishën në kampusin universitar, shteti hesht

Published

on

Që dy ditë, priftërinj të Manastirit të Graçanicës dhe vullnetarë të tjerë, kanë pastruar jashtë dhe brenda objektit të kishës “Shën Nikolla” në qendër të Prishtinës, raporton KTV.

Madje, brenda saj, ata kanë filluar të lyejnë muret, që siç ka thënë peshkopi Teodosije i Peshkopatës Rashkë-Prizren, ‘kur të piqen kushtet do të mbajnë mesha në këtë kishë.’

Mirëpo, për këtë aksion, nuk kanë marrë leje as nga komuna e Prishtinës e as nga Ministria e Mjedisit. Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se sa i përket lejes, kjo është kompetencë e nivelit qendror.

Derisa ka ripërsëritur se në Komunën e Prishtinës nuk mund të ndërtohet asgjë pa leje të komunës. Ndërkaq, zyrtarë të Ministrisë së Mjedisit, kanë thënë se hapësira e kësaj kishe nuk është në kompetencë të kësaj ministrie.

Kurse, KMDLNJ përmes një reagimi ka kërkuar të zgjidhet statusi i Kishës Politike siç shkruan në reagim, duke kërkuar madje, rrënimin e kishës. Në aksionin e së martës për pastrimin e objektit të kishës, bashkë me Peshkopin Teodosije ka marrë pjesë edhe zv. kryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending