Connect with us

Lajme

Serbët të vendosur,  nuk heqin dorë nga asociacioni dhe kisha në oborrin e UP-së

Published

on

Problemi i kishës serbe në oborrin e Universitetit të Prishtinës është ngritur edhe në Kuvendin e Kosovës, në hapjen e punimeve të sesionit vjeshtor, shkruan sot Koha Ditore.

Deputetët serbë janë ankuar se po shpërfillet trashëgimia e tyre, kurse ata shumicë shqiptarë i kanë cilësuar provokime të qëllimshme nga zyrtarët serbë punimet e iniciuara kinse për funksionalizimin e kishës.

Ka qenë deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besa Gaxheri, e cila ka kërkuar nga shefi i saj partiak, njëkohësisht kryeministër, Isa Mustafa, të ndërmarrë masa disiplinore ndaj zëvendëskryeministrit Branimir Stojanoviq. Sipas Gaxherit, zëvendëskryeministri Stojanoviq provokoi situatën politike me iniciativën për ta hapur kishën.

“Zëvendëskryeministër, meqenëse sot nuk qenka këtu, kërkojmë nga ju që t’ia tërhiqeni vërejtjen dhe të merrni masa disiplinore ndaj zëvendëskryeministrit Branimir Stojanoviq, i cili duke shkelur Kushtetutën dhe ligjet e këtij vendi kishte marrë iniciativë që të përgatiste kishën, gjoja se për ta hapur, për të provokuar situatën politike në vend”, ka thënë Gaxheri. Për ta dëgjuar kërkesën e Gaxherit në sallë nuk ishte kryeministri Isa Mustafa e as vartësi i tij, Stojanoviq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending