Connect with us

Uncategorized

Serbët që nuk kanë vend në “Luginën e Diellit”

Published

on

Të gjithë ata serbë që kanë shitur pronat e veta anekënd Kosovës nuk do të mundë të konkurrojnë për t’u kthyer dhe për të jetuar në vendbanimin “Lugina e Diellit”, ndërtimi i të cilit tashmë ka filluar. Kështu ka thënë Ivan Teodosijeviq, kryetar i Organit të Përkohshëm i Zveçanit, në një prononcim për mediet në veri, në prag të shënimit të 25-vjetorit të themelimit të komunës së Zveçanit.

Ky projekt, i cili parasheh ndërtimin e 300 shtëpive për 1500 serbë nga Serbia, bashkë edhe me projektin për ndërtimin e dy pishinave me ujin termal burimor të Banjskes, si dhe ndërtimin e ujësjellësit rajonal për veriun, janë projektet më të mëdha dhe më të kushtueshme, të cilat i ka mbështetur Republika e Serbisë, në komunën e Zveçanit.

Teodosijeviq, ka thënë se aktualisht në komunën e Zveçanit ka 4 mijë persona të zhvendosur si dhe 250 refugjatë të Kroacisë. “Jemi dëshmitarë se viteve të kaluara kemi ndërtuar lagje për të kthyerit gjithandej Kosovës e Metohisë, por asnjë projekt nuk ka qenë i qëndrueshëm, sepse asnjë vendbanim nuk ka pasur shkollën, kopshtin e fëmijëve, ato nuk kanë qenë të sigurta, shtëpitë janë djegur dhe janë plaçkitur. Sa i përket ‘Luginës së Diellit’, të gjitha këto aspekte do të jenë të siguruara, edhe ekonomikisht edhe në aspektin e sigurisë. Deri në vitin e ardhshëm punët të cilat janë në vlugun më të madh do të përfundojnë. Aty do të ndërtohen 300 shtëpi për 1500 të kthyer serbë”, ka thënë Teodosijeviq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Ahmeti thotë se rruga me kallderm nuk u mbulua me asfalt

Published

on

Një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale ku shihet se si rruga “Emin Duraku”, në Prishtinë është mbuluar kalldermi më asfalt, del të jetë e pavertetë.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, i cili tha se nuk janë mbuluar kalldermat në pjesën e qytetit të vjetër të Prishtinës.

“Nuk jane mbulu kalldermat jo.”, ka shkruar Ahmeti mbi fotografinë e rrugës me kallderm./Periskopi/

 

Continue Reading

Uncategorized

Lojtarët e Leeds me një mesazh para ndeshjes me Liverpoolin: Futbolli është për tifozët

Published

on

Tema kryesore që nga dita e djeshme mbetet Superliga Evropiane.

Superliga Evropiane u formua dje nga 12 gjigantë evropianë, por UEFA dhe FIFA mbesin kundër dhe janë duke provuar që klubet që marrin pjesë në Superligë të përjashtohen nga të gjitha kompeticionet, përcjellë lajmi.net.

Shumë lojtarë dhe trajnerë gjithashtu janë kundër formimit të kësaj lige, ngase lojtarëve nuk do iu lejohet të përfaqësojnë shtetet e tyre.

Sidoqoftë, klubi anglez Leeds United gjithashtu ka dërguar mesazh para ndeshjes me Liverpoolin.

Lojtarët kanë dal në fushë për të bërë nxehje, derisa në fanellat e tyre shkruan: “Futbolli është për tifozët”.

Vendimi përfundimtar lidhur me Superligën Evropiane do mësohet këto ditë.

Continue Reading

Uncategorized

Procesi mësimor nga nesër vazhdon në objekte, Nagavci kërkon respektimin e rekomandimeve

Published

on

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që prej nesër, në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, vazhdon sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë Covid-19.

Nagavci ka shkruar në Facebook se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

“Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. Ju bëj thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve. Shëndet e suksese të gjithëve”, ka shkruar ajo.

Continue Reading

Trending