Connect with us

Lajme

Serbët me dy pensione, të Kosovës dhe të Serbisë

Published

on

Hapësirat ligjore që i ka parashikuar Ligji për Pensionet e Pleqërisë, më së miri po i shfrytëzojnë pleqtë serbë që kanë lënë Kosovën dhe kanë shkuar në Serbi.

Ata janë “rikthyer” në Kosovë duke marrë kinse banesa me qira, për të marrë pensionin e pleqërisë, por edhe atë të kontributeve. Kontratat e qirasë i kanë bërë te noterët, edhe pse këta të fundit po thonë se janë raste të rralla.

Lidhja e Pensionistëve të Kosovës e kundërshton këtë gjë, duke thënë se nuk është etike dhe aspak e drejtë, që një qytetar i cilitdo nacionalitet të gëzojë të drejtën e marrjes së dy pensioneve, shkruan gazeta ‘Zeri’.

Kurse Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale thonë se të gjithë qytetarët e Kosovës janë të barabartë para ligjit, dhe kriteret për të gjithë pensionistët janë të njëjta, pa dallim përkatësie.

Sipas përfaqësuesit të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Musa Demiri, të gjithë pensionistët potencialë të Kosovës janë të barabartë para ligjit.

“Të gjithë qytetarët potencialë për pension të Kosovës janë të barabartë para ligjit, kjo kategori duhet t’i përmbushin kriteret për ta gëzuar drejtën e pensionit”, ka thënë Demiri, sipas të cilit, kriteret e përcaktuara për të qenë përfitues i pensionit të moshës, janë të njëjta për të gjithë qytetarët, pa dallim përkatësie. /Zeri

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending