Connect with us

Lajme

Serbët i pengon “grupi i punës”, njohin vetëm Ekipin Menaxhues për Asociacionin

Published

on

Paralajmërimi i ministres për Dialog, Edita Tahiri, se Qeveria e Kosovës do të emërojë një grup pune për hartimin e statutit të Asociacionit/Bashkësisë së Komunave Serbe, ka ndeshur në kundërshtime të serbëve të Kosovës, dhe konsiderohet si një përpjekje e re në vargun e shumëve sosh për obstruksion ndaj formimit të AKS.

Nëse me të vërtetë ndodh formimi i ndonjë “grupi paralel”, sipas paralajmërimeve jozyrtare, Ekipi Menaxhues serb për formimin e AKS-së do të kërkojë mbrojtje nga Brukseli, shkruan sot “Novosti” i Beogradit, transmeton Koha.net.

Sipas marrëveshjes së arritur më përpara, për hartimin e statutit të AKS-së është i autorizuar vetë Ekipi Menaxhues, i formuar qysh më 2013, përbërja e të cilit u ndryshua javën e shkuar, në të cilin u përfshinë edhe përfaqësuesit e pjesë jugore të Krahinës, siç vazhdojnë ta quajnë serbët shtetin e pavarur të Kosovës.

Tahiri ka thënë se “grupi i punës” për statutin do të punojë bashkë me përfaqësuesit e OSBE-së, të Zyrës së BE-së në Prishtinë dhe se do të konsultohet me zyrtarët për çështje politike të angazhuar në ambasadat perëndimore.

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ia ka thënë dje shefit të diplomacisë së Kosovës, Enver Hoxhajt, se është “me rëndësi thelbësore” zbatimi i të gjitha marrëveshjeve të arritura në dialogun midis Beogradit e Prishtinës dhe se “të dy palët duhet të bëjnë hapa domethënës pa vonuar” për realizimin e tyre.

Sipas informatave tona, shkruan “Novosti”, Ekipi Menaxhues do t’ia bëjë me dije Brukselit çdo shmangie të marrëveshjes së arritur që kanë të bëjnë me AKS-në, duke u mbështetur posaçërisht në nenin 21 të Parimeve të harmonizuara në gusht të vitit të kaluar. Në to theksohet se statutin e AKS-së “e harton Ekipi Menaxhues me ndërmjetësimin, nëse kjo do të ketë nevojë, edhe të Ministrisë së Administratës dhe të Pushtetit Lokal”.

Ministri i kësaj Ministrie, Lubomir Mariq ia ka konfirmuar “Novostit” se sipas Marrëveshjes dhe planit të implementimit vetëm Ekipi Menaxhues është i autorizuar të punojë projektin e statutit:

Nëse do të jetë e nevojshme, ai mund të kërkojë ndihmë profesionale nga jashtë, por askush nuk mund të ndikojë në atë se çfarë vendimesh do të marrë.

Nga Zyra për Kosovën (në Qeverinë e Serbisë – plotësim ynë) thonë se në asnjërën nga marrëveshjet për AKS-në askund nuk përmendet “grupi i punës” dhe shtojnë:

Presim që Ekipi Menaxhues së shpejti t’ia dorëzojë tekstin e statutit Brukselit për harmonizim të mëtejshëm.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending