Connect with us

Lajme

Selimi: Kryeministri po e mohon dialogun e mirëfilltë për Demarkacionin

Published

on

Qeveria e Republikës dhe subjektet opozitare pritet që në ditët në vijim të zhvillojnë një takim për të diskutuar rreth Marrëveshjes së Demarkacionit. Ky diskutim i iniciuar nga kryeministrit Isa Mustafa nuk po shihet që do të sjellë rezultate konkrete.

Qëndrimet e prera nga partitë e koalicionit qeverisës (PDK-LDK) si dhe të subjekteve opozitare (Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën) bëjnë që kjo tryeze të dështojë paraprakisht.

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Rexhep Selimi, në një prononcim për “Indeksonline”, thotë se zgjidhja më e mirë për çështjen e Demarkacionit është anulimi Marrëveshjes aktuale, e pastaj të hapet rruga për bisedime, debate ndërpartiak qoftë edhe jashtë Parlamentit.

“Barrikadimi pro-marrëveshjes nga ana e kryeministrit e mohon një dialog të mirëfilltë sepse ne normalisht nuk e pranojmë. Prej këtij pozicioni e vetmja zgjidhje është anulimi i kësaj marrëveshje. Atë e kanë bërë edhe 205 mijë nënshkrime dhe siç ka dështuar të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë ai.

Sipas Selimit, demarkacioni në mes të dy shteteve duhet të ndodhë e aq më pak me shtetet që janë të njohura reciprokisht, qoftë me Malin e Zi, Maqedoninë si dhe kur të na njeh edhe Serbia, do ta bëhet edhe me të.

“Ajo çfarë do të duhej, do të ishte një demarkacioni që njihet me fakte mbi gjendjen reale. Por, demarkacioni nuk guxon ta dëmtojë njërën palë në mënyrë arbitrare. Prandaj, demarkacioni do të duhej të ndodhë por në raporte krejt tjera dhe jo thjeshtë të dëmtohet që në një situatë të ngarkuar politike t’i aneksohen 8500 hektar Republikës së Kosovës”, është shprehur ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending