Connect with us

Lajme

SBASHK-u i jep ultimatum Qeverisë

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka caktuar si afat të fundit 9 nëntorin e këtij viti për t’i treguar Qeverisë se durimi i mësimdhënësve është në fund.

Published

on

Me këtë datë, sipas krerëve të SBASHK-ut, do të mbahet mbledhja e Këshillit Drejtues të Sindikatës, ku do të nxirret edhe vendimi për grevën, prej datës 10 nëntor.

Mësimdhënësit kosovarë kanë dhënë “vijën e kuqe” për Qeverinë e Kosovës. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka caktuar si afat të fundit 9 nëntorin e këtij viti për t’i treguar Qeverisë se durimi i mësimdhënësve është në fund. Me këtë datë sipas krerëve të SBASHK-ut do të mbahet mbledhja e Këshillit Drejtues të Sindikatës ku do të nxirret edhe vendimi për grevën prej datës 10 nëntor.

Rrahman Jasharaj, kryetar i Sindikatës, ka thënë për “Zërin” se dialogu me Qeverinë e Kosovës nuk ka dhënë ndonjë rezultat dhe se është vendosur që Këshilli Drejtues i SBASHK-ut të mbahet më 9 nëntor.

“Nëse Qeveria deri me këtë datë nuk ulet në tavolinë me Sindikatën për të biseduar rreth mundësive për jetësimin e Ligjit për Njohjen e Kontributit të Mësimdhënësve të Paraluftës, ne më 9 nëntor do të marrim vendim që greva të fillojë më 10 nëntor”. Greva, sipas tij, do të mbahet në të gjitha nivelet e arsimit e jo vetëm në atë parauniversitar. Jasharaj ka thënë se me mospërmbushjen e kërkesave nga Qeveria janë të pakënaqur dhe administrata e Universitetit të Prishtinës. Administrata e këtij Universiteti, ai ka bërë të ditur se, nuk i merr pagat bashkë me pjesën stimuluese. ..

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending