Connect with us

Lajme

Sami Lushtaku kthehet në komunë

Published

on

Kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku, është kthyer në zyrën e tij, të hënën, pas 4 vjet të pamundësisë së ushtrimit të detyrës së tij nga organet e drejtësisë në Kosovë, me akuza për krime lufte. Ai është pritur me duartrokitje nga punëtorët e komunës dhe ka shkelur në objekin e kmunës, gjashtë ditë pasi që është liruar nga të gjitha akuzat nga Gjykata Supreme e Kosovës.

I pari i Skenderajt, të hënën në mëngjes, fillimisht ka takuar komandantin e Staciont të Policisë në Skenderaj, toger Basri Durmishi, e pastaj bashkë edhe me nënkryetarin Fadil Nura ka takuar drejtorët e drejtorive, ndërkohë që nënkryetari i Skenderajt, Fadil Nura, e ka informuar kryetarin Lushtaku për të gjitha zhvillimet në komunën e Skenderajt, në veçanti për projektet kapitale që janë realizuar dhe që janë duke u realizuar.

Mandatin e tij të tretë, të fituar me 90 për qind të votave të qytetarëve të Skenderajt, Sami Lushtaku nuk e ka ushtruar fare, pasi që ndodhej në burg. Ai edhe betimin e pati dhënë në përcjellje të mëdha të forcave policore. Në dhjetorin e vitit 2014, kryetari i Skenderajt ishte liruar për t’u mbrojtur nga liria me të gjiithë anëtarët e “Grupit të Drenicës”, por në shkurtin e vitit 2015, Lushtaku sërish ishte kthyer në paraburgim, me vendim të Gjykatës së Mitrovicës. Për aq kohë sa mbrohej nga liria, Lushtaku e kishte ushtruar detyrën e kryetarit, por kontaktet e tij me punëtorët dhe bashkëpunëtorët e tij kanë qenë të kufizuara, pasi që nuk lejohej që ai të kontaktonte me më shumë se 8 persona.

Kthimi i Lushtaku në komunë ishte planifikuar për të premtën, por interesimi i qytetarëve nga e gjithë Kosova dhe diaspora për ta parë Lushtakun, në pritjen e organizuar tri ditë në oden e familjes  Lushtaku në Prekaz, ka shtyrë kthimin e tij në komunë./zeri/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending