Connect with us

Showbiz

Sa ëndrra shohim mesatarisht për një natë?

Ëndrra e parë zgjat rreth pesë minuta, e fundit më së gjati, por që nuk është domosdoshmërish më mbresëlënësja, ndërsa mund të mos i mbajmë mend asnjërën.

Published

on

Ëndrrat ende i habisin shkencëtarët të cilët nuk mund të kuptojnë se nga vijnë, por hulumtimet intensive kanë sjellë disa fakte të pakundërshtueshme, rreth të cilave pajtohen të gjithë. Kështu, dihet që çdo ditë ëndërrojmë mesatarisht dhjetë ëndrra dhe që të gjithë njerëzit në botë ëndërrojnë çdo natë.

Ëndrra e parë zgjat rreth pesë minuta, pas kësaj intervalet zgjaten gjithnjë deri te ëndrra e fundit e cila në parim është më e gjata, por jo domosdo më mbresëlënësja, kështu që as atë nuk kemi nevojë ta mbajmë mend. Kjo do të thotë që gjatë jetës ëndërrojmë rreth njëqind mijë ëndrra.

Shkencëtarët besojnë që ëndrrat në një mënyrë na ndihmojnë në përpunimin e informatave nga dita e kaluar dhe na e përgatisin mendjen për ditën e re, transmeton Koha.net. Ëndrrat na ndihmojnë në fokusimin tek problemet dhe duhet të ndikojnë në kualitetin e zgjidhjes së atyre problemeve në gjendje të zgjuar.

Ëndrra më e shpeshtë është tradhtia e partnerit, çka lidhet me frikën nga braktisja, ndërsa në listë pasojnë lëkundja mbi humnerë, ecja nëpër tel të hollë dhe ikja nga rreziku i padukshëm.

Pas shumë studimeve, shkencëtarët nga Universiteti Berkeley pohojnë që 70 për qind e njerëzve janë të vetëdijshëm që ëndërrojnë gjatë gjumit, ndërsa më shumë se gjysma mund të kontrollojnë ëndrrat e veta pasi që mësohen se si ta bëjnë atë.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbiz

Kjo ka qenë shuma më e lartë që ka marr bakshish Meda

Published

on

Këngëtari i njohur Meda është shprehur se ishte thjeshtësia dhe modestia e bashkëshortes që e bëri për vete.

Meda u shpreh se ishte ai që bëri hapi e parë për t’u lidhur me të.

Ai shtoi se ndër vite Luljeta ka mbetur e njëjta.

Këngëtari ia atribuoi të dyve suksesin e martesës së shëndetshme

Meda zbuloi se bashkëshortja kujdeset për look-un e tij.

“Gjithmonë e kam pas në krah, më ka mbështetur! 90% të punës, look-ut tim, e përzgjedh Lulja, ajo më thotë tani më dukesh mirë dhe këto do veshësh sonte”.

“Dhe unë i them në rregull sepse i besoj. Ajo më ka bërë për vete me thjeshtësinë e vet. Jemi parë rastësisht, unë e kam bërë hapin e parë”.

“Ka qenë e thjeshtë, modeste, s’di ta përshkruaj, është e njëjta si ka qenë kur jemi njohur. Ajo gjithmonë ka qenë bossi i shtëpisë. Kemi rreth 14 vite bashkë. Për suksesin e martesës meritën e mbajmë të dy! ”– tha ai në një intervistë për emisionin “Nin”.

Këngëtari zbuloi edhe shumën marramendëse që lanë bakshish në një koncert në Australi.

“Në Australi për një natë kemi marrë mbi 30.000 dollarë. Këndoja vetë dhe isha i shoqëruar nga muzikantët e mi. Është e vërtetë, ka qenë për Pavarësinë e Kosovës, për herë të parë që isha në Australi. Ishte eksperiencë e paharruar,” – përfundoi Meda.

Continue Reading

Showbiz

Vajza e Lutfi Hazirit e krahason veten me Mona Lisën

Published

on

Vajza e Lutfi Hazirit merr vëmendje me paraqitjet e saj atraktive.

Ajo ka arritur të ketë mijëra ndjekës në Instagram, përkundër që nuk është e njohur për ndonjë profesion.

Duke gëzuar një bukuri të rrallë, ajo së fundmi bëri një ngjashmëri mes saj dhe Mosa Lisës.

Duke publikuar një imazh në të cilin u shfaq e mbështjellë me një pelerinë, ajo shkroi: Mona Lisa e kohëve moderne.

 

Continue Reading

Showbiz

Mbretëresha Elizabeth nuk do të festojë 95 vjetorin e saj të lindjes pas vdekjes së Princit Philip

Published

on

Mbretëresha po feston ditëlindjen e saj të parë në dekada pa burrin e saj Princin Philip të mërkurën

Këtë vit 95-vjetori i lindjes së Mbretëreshës Elizabeth do të jetë një rast i heshtur pas vdekjes së burrit të saj prej 73 vjetësh, Princit Philip, shkruan People.

Ditëlindja e shënuar e monarkut të Mërkurën nuk do të festohet si zakonisht – ndërsa Mbretëresha dhe anëtarët e tjerë të familjes shpesh shënojnë ditëlindjet e tyre duke ndarë portrete të reja me publikun, nuk do të ketë një foto të lëshuar këtë vit.

Kjo do të jetë ditëlindja e parë e Mbretëreshës Elizabeth pas vdekjes së burrit të saj, i cili u varros në Shën George’s Chapel në Kalanë Windsor të Shtunën. Ai vdiq në 9 Prill në moshën 99 vjeç, vetëm dy muaj larg 100 vjetorit të lindjes.

Mbretëresha është e rrethuar nga stafi i saj besnik dhe tre qentë e saj (të cilët ajo është parë në Kopshtet Frogmore gjatë javës së kaluar) në Windsor Castle, dhe anëtarët e familjes me gjasë do të vizitojnë monarken në ditët në vijim.

Continue Reading

Trending