Connect with us

Lajme

Sa borxh ka secili kosovar ndaj shtetit, për t’i paguar borxhet e shtetit?

Published

on

Borxhi i përgjithshëm i Kosovës në fund të vitit 2015 ishte 748 milion euro,  sipas të dhënave nga raporti i Ministrisë së Financave.

Prej shumës së përgjithshme të këtij borxhi 371 milionë euro janë borxh të cilin Qeveria e vendit e ka marrë nga institucionet ndërkombëtare ndërsa pjesa tjetër prej 377 milionë euro është kryesisht nga shitja e letrave me vlerë në tregun e brendshëm, shkruan Gazeta Fjala.

Në institucionet financiare ndërkombëtare Kosova ka borxh në vlerë prej 180 milionë euro vetëm në Bankën  Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim,  28 milionë euro tjera në Agjencinë Ndërkombëtare për Zhvillim. Ndërkaq, nga Fondi Monetar Ndërkombëtar ka marrë hua 127 milionë euro, derisa nga UniCredit Banka në Austri ka marrë 2.9 milionë euro dhe 30 milonë të tjera nga Agjencia Gjermane për Rindërtim./Gazeta Fjala/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending