Connect with us

Lajme

Rusia planifikon ta furnizojë me sisteme raketore S-400 Turqinë

Published

on

Ankaraja dhe Moska theksohet se e kanë hedhur poshtë blerjen e shumë diskutuar të sistemit të avancuar të anti-raketave të Rusisë S-400, nga Turqia raporton Bloomberg. Marrëveshja dyshohet te dorëzimi në Turqi nga Rusia i dy baterive të sistemve raketore S-400 dhe transformimit teknologjik.

Palët në marrëveshjen e nëntorit 2016, më në fund kanë rënë dakord mbi çmimin e kontratës, e cila duhet të arrijë në 2.5 miliardë dollarë, njoftoi revista të mërkurën, duke cituar një zyrtar anonim turk.

Megjithatë, nuk është caktuar koha për nënshkrimin e marrëveshjes, pasi vendet ende po diskutojnë aspektet teknike, tha zyrtari për Bloomberg, duke shtuar se ai pret që negociatat të zgjasin për rreth një vit, transmeton Periskopi.

Një nga gurthemelet e marrëveshjes, sipas zyrtarit turk anonim, është se ai parashikon jo vetëm transferimin e komplekseve më të fundit që lidhen me fushën e artit, por edhe atë të teknologjisë. Përveç dy baterive S-400, që do të prodhoheshin në Rusi dhe do ta furnizonte Turqinë, marrëveshja do t’i mundësonte Ankarasë të mblidhte dy sisteme të raketave të veta.

Ai sugjeroi se për të përshpejtuar dorëzimin Moska mund të heqë një sistem raketash nga një grup i lidhur që është në një linjë me një klient tjetër, dhe ta shfrytëzontë këtë mundësi për ta dërguar në Turqi. Megjithatë, zyrtari nuk e specifikoi vendin.

Rusia kishte siguruar më parë kontrata me Indinë dhe Kinën për të blerë sisteme anti-raketash S-400.

Sistemet do të ishin të papërputhshme me pajisjet e NATO-s të stacionuara në Turqi, për një kohë të gjatë për anëtarët e NATO-s. Baza ajrore në Incirlik shërbejnë për forcat amerikane si një vend depozitimi për armët bërthamore mbrojtëse, dhe është përdorur nga NATO për të nisur sulme kundër Shtetit Islamik (IS, ish ISIS / ISIL) në Irak dhe Siri. Problemet e mundshme me integrimin e sistemeve të raketave në infrastrukturën e NATO-s shkaktuan shqetësime dhe mospajtime midis shteteve anëtare të saj. Megjithatë, ministri turk i mbrojtjes Fikri Işık tha në marsin e këtij vitit se Ankaraja nuk kishte në plan t’i përshtatej sistemeve të raketave të infrastrukturës ekzistuese të NATO-s.

Muajin e kaluar, Presidenti rus Vladimir Putin nuk e përjashtoi mundësinë që Moska të prodhojë sisteme jashtë vendit të tij në të ardhmen.

Tani për tani, nuk është e qartë se sa kohë do të kalojë për sistemet që do të instalohen në tokën turke derisa marrëveshja të finalizohet, tha zyrtari i paidentifikuar, duke vënë në dukje se Moska nuk ka sisteme rezervë të raketave në magazinë dhe do të duhet të nisë ndërtimi i tyre i parë.

“Në përgjithësi, nuk ka asgjë të pamundur”, tha Putin në forumin ekonomik të Shën Petersburg, duke zbuluar se, nga ana e tij, Moska është “gati” për të ofruar sisteme raketore në Turqi.

“Sa i përket sistemit S-400, diskutimet po vazhdojnë, të gjitha çështjet teknike tashmë janë pajtuar, diskutimet aktuale i referohen çështjeve financiare,” tha Sergej Chemezov i “Rostec CEO”, duke vënë në dukje se Ankaraja ishte duke kërkuar një hua për të blerë sistemet raketore./Periskopi/

Kontrata me Turqinë për sistemin e raketave S-400 është në një pikë “të arritshme”, thotë Putin.

 

Rusia është e gatshme ta furnizojë Turqinë me sistemin e raketave S-400, potencon Putin.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending