Connect with us

Lajme

Rusia i bën thirrje Serbisë të mos anëtarësohet në BE dhe NATO

“Perspektiva e Serbisë është në rrugën e tretë që po ia ofron Vladimir Putini – duke ruajtur marrëdhëniet e shkëlqyera me Rusinë por edhe me BE-në, por pa qenë anëtare e saj apo e NATO-s”, ka porositur sot gjeneral lejtnant Sergei Stepashin, njeriu kryesor i Putinit për Ballkanin, përndryshe ish-kryeministri i Rusisë dhe ish-drejtori i shërbimit federal rus të sigurisë.

Published

on

Njeriu që në emër të Kremlinit është i angazhuar për Serbinë, ka folur gjithashtu për bashkëpunimin ushtarak midis Serbisë dhe Rusisë, të ardhmen e Kosovës, Malit të Zi si dhe pranimit në NATO, por ka zbuluar edhe mundësinë e përsëritjes së skenarit të Maidanit të Ukrainës, transmeton Telegrafi.

“Qeveria aktuale në Serbi në mënyrë aktive është e orientuar drejt BE-së dhe kjo është e kuptueshme, pasi që Serbia gjendet në një lloj enklave të mbyllur, por që nuk ka kufij me Rusinë. Serbia mund ta zgjedhë rrugën e tretë – të ketë marrëdhënie të mira me BE-në pa pasur kurrfarë detyrimi të bëhet anëtare e saj, të mos ngutet, dhe njëkohësisht në mënyrë aktive të zhvillojë procese integruese me Federatën ruse”, ka deklaruar Stepashin.

“Kjo është ajo çfarë ofron Putini. Aty është perspektiva e Serbisë”, ka porositur për fund Stepashin. /Telegrafi/

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending