Connect with us

Lajme

Rukolli e obligoi dëshmitarin e Lushtakut për deklaratë

Rrustem Rukolli, Rexhep Xhota e Fatmir Mjaku akuzohen se në periudhën qershor 2013 – prill 2015 e kanë bërë një plan në bashkëpunim, i cili për qëllim kishte që dëshmitari C të bindej që të ndryshonte deklaratën. Gjë që edhe kishte ndodhur.

Published

on

Frikësimi i dëshmitarëve është një kapitull i veçantë në aktakuzën gjigante të prokurorit Romulo Mateus në rastin ku po akuzohen 24 persona lidhur me arratisjen e Sami Lushtakut.

Mateus pretendon se Sami Lushtaku, Rrustem Rrukolli, Rexhep Xhota dhe Fatmir Mjaku kanë penguar të provuarit dhe kanë frikësuar gjatë procedurës penale.

Rrustem Rukolli, Rexhep Xhota e Fatmir Mjaku akuzohen se në periudhën qershor 2013 – prill 2015 e kanë bërë një plan në bashkëpunim, i cili për qëllim kishte që dëshmitari C të bindej që të ndryshonte deklaratën.

“Plani ishte që ai të japë një deklaratë të rrejshme në çështjen penale P. 938/13 duke i premtuar atij një shpërblim prej 40 mijë euro dhe një banesë e po ashtu edhe pagesë për shërimin e gruas së tij të sëmurë në shkëmbim të tërheqjes së deklaratës së tij”, thuhet në aktakuzë.

I njëjti, sipas aktakuzës, në procedurën paraprake kur ishte intervistuar kishte dhënë prova të mëdha ndaj të akuzuarve Sahit Jashari, Sami Lushtaku e Sabit Geci.

Prokurori i EULEX-it përmend faktin se përkundër se gjatë rrjedhës së gjykimit u ndërmorën disa masa nga Gjykata siç ishin përdorimi i pseudonimeve për disa dëshmitarë, dhënia e dëshmisë përmes video-linkut, fshehja e të dhënave personale  dhe mbulimi apo ruajtja e identitetit të tyre, prapë dëshmitari C insistoi që të jepte deklaratën e tij në gjykim të hapur, personalisht, prezent.

Prokurori Matues përshkruan në aktakuzë se si deklarata e dëshmitarit në procedurë paraprake C ndryshoi rrënjësisht nga ajo e dhënë në shqyrtim gjyqësor.

“Që nga fillimi i paraqitjes së tij në Gjykatë ai tregoi një sjellje armiqësore drejt sistemit të drejtësisë, ishte e dukshme se ai kishte tendencë të sabotonte ballafaqimin me deklaratën e tij në procedurë paraprake. Ai totalisht kundërshtoi pretendimet e tij të dhëna në prokurori në fazën paraprake”, përshkruan Mateus sjelljen e dëshmitarit C në gjykimin e rastit “Drenica”.

Dëshmitari C në gjykim dha dëshminë më 5 dhe 11 dhjetor 2014, ndërsa në dëshminë e tij mohoi që kishte njohur Ivan Bullatoviqin, mohoi të kishte qenë në Likoc, e po ashtu edhe se njihte Sahit Jasharin, e aq më pak se ishte rrahur apo arrestuar nga ai.

Gjithashtu prokurori Mateus tregon se dëshmitari C tha se nuk ishte rrahur asnjëherë me shkop bejsbolli dhe se deklarata e tij e dhënë në procedurë paraprake ndonëse mbante nënshkrimin e tij- ishte falsifikuar.

Megjithatë, prokurori në aktakuzë përmend se sapo dëshmitari C e përfundoi dëshminë tri ditë më pas u përgjua në një bisedë telefonike, e cila ngjau më 14 dhjetor 2014.

“’Hej axhë/dajë, unë e përfundova me atë gjënë’, ndërsa bashkëbiseduesi në telefon ja kthen ‘Po dëgjoja dhe e di se ke ba mirë, dëgjova se ke thanë fjalë të mira gjithashtu… por do të flasim kur të shihemi’”, thuhet në aktakuzë.

Prokuroria pretendon se dëshmitari C hyri në lojë menjëherë pas arrestimit të të akuzuarve më 31 maj 2013, dhe fillimisht dëshmitarit C i ishte afruar Rexhep Xhota duke i ofruar para, mbrojtje, trajtim mjekësor për gruan e sëmurë të dëshmitarit C, dhe një apartament.

Prokuroria pretendon se të gjitha këto oferta dhurata dhe pagesa ishin bërë me përfshirjen e Rrustem Rukollit, Fatmir Mjakut dhe Rexhep Xhotës.

“Këta persona bënë që dëshmitari C të jap një deklaratë për shtyp, në të cilën mohoi të ketë dhënë ndonjë deklaratë ndaj të akuzuarve të rastit “Drenica1””, thuhet në aktakuzë.

Prokurori Mateus pretendon se përpos kësaj dëshmitari C u detyrua të bëjë edhe diçka tjetër.

“Në fund të vitit 2013, dëshmitari C u detyrua nga Rrustem Rukolli të regjistrojë një CD në të cilën dëshmitari tha se nëse diçka do t’i ndodhte atij, EULEX-i duhet të mbahet përgjegjës”, thuhet në aktakuzën e prokurorit Mateus.

Prokurori pretendon se dëshmitari C u takua personalisht me Rukollin që e këshilloi se çfarë të thoshte në Gjykatë.

Prokurori pretendon se si rrjedhojë e kësaj dëshmitari C pranoi 30 mijë euro për qëllimin e trajtimit të gruas së tij në Beograd.

Na aktakuzën voluminoze, prokurori Matues gjithashtu pretendon  se pak ditë para se C të dëshmonte në Gjykatë, atij i ishte ofruar edhe një vend pune në zyrën e postës ndërsa në shkurt 2015, pasi që kishte dhënë dëshminë e rrejshme, Rexhep Xhota i kishte ofruar çelësat e apartamentit.

Prokurori pretendon se pak ditë para datës 30 mars 2015, kur dëshmitari C i njoftoi të akuzuarit se do të tregonte gjithçka tek EULEX-i, ai ishte vizituar dhe i ishin kërkuar t’i kthente çelësat e apartamentit dhe i ishte thënë se nuk do të kishte më mbështetje dhe se nuk do t’i rregullohej puna.

Prokurori përmend gjithashtu se si rezultat i të ndjerit nën kërcënim, dëshmitari C ka bërë një letër më 18 maj 2015 ku ka shprehur brengosjen e tij sepse ishte i “kërcënuar për vdekje nga Sami Lushtaku dhe Sahit Jashari”.

Në aktakuzën e prokurorisë janë përfshirë edhe qëndrimet  e të akuzuarve të dhëna në procedurë paraprake.

Rrustem Rukolli, në deklaratën e dhënë më 14 shtator 2016, ka thënë se ai nga fillimi ishte koordinator i mbrojtjes së Sami Lushtakut.

“Unë i kam përcjellur të gjitha seancat, përveç njërës. Dëshmitari C nuk ishte dëshmitar kundër Sami Lushtakut”, përshkruhet deklarimi i Rukollit në aktakuzë.

Rukolli sipas aktakuzës ka thënë në procedurë paraprake se ai e ka marrë rolin e koordinatorit për shkak të aftësive të tij gjuhësore dhe nevojës së koordinimit me avokatët ndërkombëtarë.

Rukolli në aktakuzë përshkruhet se ka shërbyer në UÇK dhe se e ka njohur Sami Lushtakun nga fëmijëria./Kallxo/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending