Connect with us

Lajme

RTK dyshohet për korrupsion dhe anim politik, VV kërkon debat parlamentar

Published

on

Sipas burimeve të Periskopit brenda Kuvendit të Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar dje kërkesë, në të cilën kërkohet që të organizohet një debat i veçantë parlamentar në lidhje me punën dhe funksionimin e Radio Televizionit të Kosovës.

Në arsyetimin e kësaj kërkese thuhet se pas debatit të mbajtur më 2 prill të vitit të kaluar ku Kuvendi pati miratuar rekomandime që lidheshin me funksionimin e RKT-së, ky institucion nuk ka pranuar asnjë raport nëse ato rekomandime janë zbatuar apo jo.

“Për katër vite radhazi Kuvendi nuk e ka miratuar raportin vjetor të RTK-së, por nuk është ndërmarrë asnjë hap me tutje për t’i sjellë para përgjegjësisë drejtuesit që kanë dështuar në menaxhimin e këtij institucioni.  Për më tepër Kuvendi nuk ka gjetur një zgjidhje për financim të qëndrueshëm dhe të pavarur për RTK-në dhe nuk ka gjetur një zgjidhje për çështjen e pronës ku ushtron aktivitetin ky institucion.  RTK vazhdon të funksionojë në prona të cilat ligjërisht cilësohen të uzurpuara pasi ato janë prona të RTP, trashëgimtare e së cilës nuk pretendon të jetë RTK-ja. Për më tepër menaxhimi i RTK është përkeqësuar aq shumë sa rrezikon falimentimin e plotë dhe lënien në rrugë të qindra punëtorëve. Si pasojë e keqmenaxhimit dhe keqpërdorimeve, siç janë  rritja pa kriter e numrit të të punësuarve, blerja abuzive e prodhimeve audiovizive të jashtme është rritur në masë të madhe dhe  borxhi që ky institucion ka ndaj palëve të treta”, thuhet në arsyetimin e VV-së.

Sipas VV-së, RTK është vënë nën dyshimin e bazuar për korrupsion dhe ndikim të vazhdueshëm të grupeve të caktuara të interesit në punën dhe politikat e tyre redaktuese.

“Prandaj, po parashtrojmë këtë Debat parlamentar për të adresuar pa vonesë gjendjen e rëndë të krijuar në RTK”.

2

1

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending