Connect with us

Lajme

Rohani fajëson fuqitë botërore për përhapjen e terrorizmit

Published

on

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani ka fajësuar fuqitë botërore për përhapjen e terrorizmit gjatë 15 vjetëve të fundit, duke thënë se bota është më pak e sigurtë.

Rohani ka thënë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së se “represioni dhe ndërhyrja ushtarake”, nga një shtet, që ai nuk e ka specifikuar se cili është ai, ka bërë që terroizmi të zgjerohet, duke bërë që bota të jetë më pak e sigurtë.

Ai po ashtu i ka bërë thirrje vendit rival, Arabisë Saudite për “ndërprerjen” e politikave përçarëse në Lindjen e Mesme, duke thënë se kjo çështje është serioze sa i përket paqes dhe sigurisë.

Rohani ka thënë se nëse Arabia Saudite “është serioze për vizionin e saj për zhillimin dhe rritjen e sigurisë rajonale, duhet të heq dorë nga politikat ndarëse, përhapjen e ideologjisë së urretjes dhe tentimit për të shkelur të drejtat e fqinjëve të saj”.

Marrëdhëniet në mes të Iranit dhe Arabisë Saduite janë përkeqësuar pasi Irani mbështet presidentin sirian, Bashar al-Assad në luftën civile në Siri, ndërkaq sauditët mbështesin opozitën siriane.

Rohani gjithashtu ka folur edhe për marrëveshjen e programit bërthamor të Iranit, që u arrit në mes të Shteteve të Bashkuar adhe pesë fuqive të tjera botërore vitin e kaluar, duke e përshkruar marrëveshjen si “fitore për të dyja palët”.

Por ai ka kritikuar Uashingtonin për atë që ai e quan “mungesë të pajtueshmërisë” me marrëveshjen bërthamore dhe ka thënë se marrëveshja duhet menjëherë të “korrigjohet”.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending