Connect with us

Lajme

Riinvesti i Mustafës dhe Abdixhikut fut duart në fondin amerikan për Kosovën

Ish-zyrtarit të lartë të Institutit ‘Riinvest’, Alban Zogajt, ku kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është aksionar, i është besuar pozita e kryekonomistit në Zyrën për zhvillimin e programit të Sfidave të Mileniumit në Kosovë, (MCC), shkruan portali ‘Infokusi.com’.

Published

on

Kjo Agjenci, e cila ka një buxhet prej rreth 500 milionë dollarë amerikan, ka rënë në duartë e Petrit Selimit, bashkëpunëtor i ngushtë i presidentit Hashim Thaçi dhe ish-zëvendës i këtij të fundit në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Alban Zogajt, i cili deri më tani ka punuar në Institutin ‘Riinvest’, ku kryeministri Isa Mustafa ka 16 % të aksioneve.

Deklarimi i kryeministrit Mustafa në AKK: (Këtu).

Benificionet e Qeverisë për ish-bashkëpunëtorët e kryeminstrit
Për më tepër Qeveria e Kosovës, nën udhëheqjen e kryeministrit Isa Mustafa,  në mbledhjen e mbajtur më 29 prill 2016 ka marrë vendim që Koordinatorit dhe Ekonomistit Kryesor në Zyrën për Sfidat e Mijëvjeçarit t’ia caktoj edhe pagat.

Kështu, sipas vendimit qeveritar, koordinatorit të kësaj zyre, Petrit Selimit, i është caktuar koficienti 18 i pagës, ndërsa ekonomistit kryesor, Alban Zogajt 16.

Poashtu, sipas ekzekutivit, koordinatori dhe ekonomisti kryesor për punën e tyre do të përfitojnë edhe shtesa që do të jetë 50 për qind e pagës, shkruan ‘Infokusi.com’.

Përndryshe, zyra e Kryeministrit të Kosovës ka themeluar tash e disa muaj Zyrën për zhvillimin e programit të Sfidave të Mileniumit në Kosovë. Ndërsa gjatë një takimi të udhëheqësve të Misionit të MCC-së me kryeministrin Isa Mustafa në Kosovë, ky i fundit pati deklaruar se tani po hyjmë në një fazë shumë të rëndësishme të zhvillimit të programit kompakt me Korporatën e Sfidave të Mileniumit.

‘Fushat e përzgjedhura si energjia apo shërbimet ambientale dhe sundimi i ligjit janë konform Strategjisë Nacionale për Zhvillim Ekonomik. Ne do të punojmë në përmbushjen e indikatorëve dhe dokumentimin e progresit në Kosovë, që të përshpejtojmë investimet e MCC-së në Kosovë”.

Fushat e mundshme investive prej nga pritet të dorëzohen projektet mund të jenë energjia, uji, shërbime ambientale dhe sundimi i ligjit si dhe perceptimi ekstern i Kosovës.

Në mënyrë që Kosova të kualifikohet për njërin nga programet më inovative dhe transformative që do të ofrohen në Kosovë, duhet të punojë dhe raportojë për arritjet e standardeve të larta në qeverisje të mirë, luftim të korrupsionit dhe liritë ekonomike.

Kosova është parakualifikuar për programe të MCC-së në nëntor të 2015, ndërsa projektet e para të aprovohen dhe fillojnë së implementuari gjatë 18 muajve të ardhshëm.

Përzgjedhja e Kosovës, një vit më parë
Përndryshe, në fund të vitit të kaluar ish- presidentja e Kosovës,  Atifete Jahjaga, kishte dhënë lajmin për përzgjedhjen e Kosovës nga agjencia qeveritare amerikane Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit për të përfituar, siç kishte thënë ajo, grant të gjerë investimi nga kjo Agjenci.

‘Në një bisedë telefonike me shefen ekzekutive të MCC, Dana J. Hyde, sapo m’u kumtua se vendimi për zhvillimin e programit të ndihmës për Kosovën është marrë sot në takimin e Bordit të kësaj agjencie, që udhëhiqet nga sekretari amerikan i shtetit, John Kerry’, pati shkruar Jahjaga.

Sipas Jahjagës, Kosova është përzgjedhur të zhvilloj të ashtuquajturin programin ‘Kompakt’, grant disa vjeçar dhe i gjerë investimi, që do të mundësoj transformimin e disa sektorëve ekonomik të vendit, krijimin e vendeve të reja të punës, uljen e varfërisë dhe luftën kundër korrupsionit, raporton infofokusi.com.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending