Connect with us

Lajme

Renzi: ISIS-i duhet shkatërruar pa mëshirë

Published

on

Organizata terroriste DAESH “pa mëshirë” duhet të shkatërrohet, që gjeneratat e ardhshme të mos kultivojnë urrejtje të tillë, deklaroi kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Renzi ka folur për televizionin Sky TG25 për sulmin në restorantin në kryeqendrën e Bangladeshit, Daka, gjatë të premtes mbrëma, në të cilin humbën jetën 22 persona, në mesin e të cilëve nëntë italianë. Shefi i Qeverisë italiane theksoi se DAESH-i po humb pozitën në Siri, Irak dhe Libi, si dhe ka folur për “grusht të hekurt” kundër atyre që përdorin “strategjinë e bazuar në urrejtje dhe terror”.

“Duhet t’i shkatërrojmë pa mëshirë, duke evituar njëkohësisht që gjeneratat e ardhshme të jenë sikur këta”, tha Renzi. DAESH-i të shtunën bëri publike fotografitë e pesë personave, siç pretendojnë, sulmues në restorantin në Daka.

SITE Intelligence Group njoftoi se fotografitë qarkullonin në rrjetet online gjatë të shtunës. Sulmuesit janë identifikuar si persona nga Bangladeshi. SITE theksoi se Aamaq, agjencia e lajmeve të DAESH-it, ka dhënë raport të ri për sulmet. Sipas të dhënave të Aamaq, luftëtarët e saj kanë shfrytëzuar “thika, hanxharë, pushkë dhe bomba dore”, dhe muslimanët i lëshuan pa i lënduar.

Në deklaratën e dhënë më herët të DAESH-it thuhet se gjatë sulmit në restorantin në Daka objektiv kanë qenë qytetarët e “vendeve të krishtera”, duke theksuar se qytetarët e këtyre vendeve nuk do të jenë të sigurtë derisa avionët e tyre vrasin muslimanë. Gjatë sulmit në restorant gjatë të premtes mbrëma dhe të shtunën në mëngjes janë vrarë 20 civilë.
Edhe dy policë humbën jetën, ndërsa gjatë aksionit të shpëtimit të pengjeve janë vrarë gjashtë terroristë. Policia arriti të shpëtojë 13 pengje.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending