Connect with us

Lajme

VV:Regjimi montoi provat në rastin e Deharit, andaj asnjëherë nuk u mbajt seancë gjyqësore

Aktivistët e Qendrave të Lëvizjes Vetëvendosje në Skandinavi kanë shprehur ngushëllimet më të thella familjes Dehari dhe të gjithë aktivistëve për vdekjen tragjike të shokut dhe bashkëaktivistit të tyre, Astrit Dehari.

Published

on

Kjo lëvizje thotë se padrejtësia ndaj Astritit dhe 5 aktivistëve të tjerë filluan në momentin kur regjimi Thaçi-Mustafa-Veseli përmes kontrollit mbi policinë dhe gjyqësorin e vendin, i arrestuan duke u bazuar në prova të montuara për kinse sulm ndaj Kuvendit të Kosovës.

“Edhe pas 68 ditësh në burg, asnjëherë nuk u mbajt asnjë seancë gjyqësore në lidhje me rastin. Kjo tregon që arrestimi i Astritit dhe të tjerëve ka qenë rast politik dhe i qëllimshëm”, thuhet në reagimin e VV-së në Norvegji dhe Suedi.

Ata thonë se institucionet e vendit janë duke lëshuar deklarata kontradiktore në lidhje me rastin, gjë që e bëjnë humbjen e Astritit edhe më të rëndë për familjarët dhe shoqërinë e tij.

“Ne kërkojmë që të bëhen hetime të pavarura në lidhje me vdekjen e Astritit dhe sa më shpejtë të zbardhet ky rast dhe fajtorët të dalin para drejtësisë. Njëkohësisht, kërkojmë që 5 aktivistët tjerë të lirohen sa më parë”, thuhet tutje në reagim. /KosovaPress/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending