Connect with us

Lajme

Refugjatët në Serbi flenë rrugëve

Një muaj pasi liderët europianë vendosën të përforconin kontrollet kufitare në Samitin e Vienës, Serbia vazhdon të përballet me një presion të madh nga fluksi i refugjatëve që vazhdon ende të mbërrijë në vend, shumica e tyre në mënyrë ilegale.

Published

on

Një qendër ndihme në Beograd u shkatërrua dhe u kthye në një vend parkimi për makinat, në vazhdën e mbylljes së rrugës së ashtuquajtur ballkanase që përdoret për të mbërritur në Europë. Qendra ishte pika më e rëndësishme e transferimit për refugjatët.

Më shumë se 800 persona tashmë jetojnë në magazina të braktisura përqark qytetit, ndërkohë që shumë prej tyre jetojnë në parqe dhe vende parkimi. Ata thonë se kushtet në të cilat janë detyruar të jetojnë, janë të mjerueshme.

Një refugjat u shpreh se ata ende nuk kanë marrë dokumenta zyrtare nga qeveria, për shkak se kampet e refugjatëve nuk kanë më kapacitete për të përballuar prurjen e madhe.

Të tjerë kanë refuzuar të shkojnë në kampet zyrtare për shkak të frikës se mund të kthehen në vendet e tyre.

Qindra refugjatë mbajnë rradhën çdo ditë për të përfituar nga racionet e limituara të ushqimit që shpërndahen në parkun e Beogradit, ndërkohë që shumë të tjerë detyrohen t’i kalojnë netët e tyre mes të ftohtit dhe urisë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending