Connect with us

Lajme

Redaktori i BBC-së tregon pse u provua puç ndaj Erdoganit

Published

on

 

Redaktori i BBC-së për Lindjen e Mesme, Jeremy Bowen ka dhënë disa arsye se përse është organizuar grushtshteti ndaj presidentit turk, Reccep Tayyip Erdogan.

Sipas Bowen, grushtshteti është ndërmarrë sepse Turqia është thellësisht e ndarë në raport me projektin e Erdoganit për ta transformuar vendin, si dhe për shkak të dhunën infekutuese që po depërton nga Siria në Turqi.

Presidenti Erdogan dhe partia e tij AK janë bërë ekspertë për të fituar zgjedhjet, por ka pasur gjithnjë mëdyshje rreth përkushtimit të tij afatgjatë për demokracinë, thotë ai.

Ai është një politikan islamist që ka refuzuar trashëgiminë sekulare të Turqisë, vlerëson Bowen, transmeton Periskopi.

Sipas tij, Erdogani është treguar pafundësisht dhe gjithnjë e më shumë autoritar dhe supozohet se ky tentim grushtshteti do ta theksojë autoritarizmin e tij.

“Ai po provon që ta shndërrojë veten në një president të fuqishëm ekzekutiv”, shkruan ai.

Që nga fillimi, Qeveria e Erdoganit ka qenë thellësisht e përfshirë në luftën e Sirisë, duke mbështetur opozitarët islamikë të presidentit Bashar Al Assad. Por, dhuna është shpërndarë edhe matanë kufirit, duke nxitur rinisjen e konfliktit me ushtarët kurdë të PKK-së – si dhe duke e bërë Turqinë cak të xhihadistëve, të cilët veten e quajnë Shtet Islamik.

Kjo ka shkaktuar pakënaqësi të mëdha, vlerëson ai.

Pezmi në Turqi është gjitnjë në rritje, dhe ky tentim për ta rrëzuar presidentin Erdogan nuk do të jetë i fundit, shkruan në fund Bowen. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending