Connect with us

Lajme

Reçica i drejtpërdrejt: Në rast aktakuze, dorëzohem vet në Gjykatën Speciale

Deputeti i PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Elmi Reçica, që udhëheq Komisionin Parlamentar për Punë të Jashtme, thotë se rishikimi i çështjes së demarkacionit me Malin e Zi, do ta përkeqësonte pozitën e Kosovës në raport me liberalizimin e vizave. Këtë ai e tha në një intervistë në RTV Dukagjini, ku shtoi se rishikimi nuk do t’i pengonte askujt, pos atyre që na i kanë vënë si kriter.

Published

on

“Është shumë e qartë që futja e rishikimit do ta përkeqësonte situatën sa i përket liberalizimit të vizave. Përndryshe, rishikimi si i tillë neve nuk do të na pengonte asgjë, absolutisht. Ju pengon atyre që na e kanë vënë si kriter”, tha Reçica.

Gjatë intervistës në emisionin InfoBox, Reçica u zotua se në rast të ndonjë aktakuze nga Gjykata Speciale, ai do të dorëzohej vullnetarisht dhe këtë e inkurajon ta bëjë gjithsecili që do të prekej me këtë rast.

“Vullnetarisht. Me rastin e parë që do të kisha marrë lajmin për diçka të tillë, do të dorëzohesha”, tha ai.

Deputeti i PDK-së komentoi edhe nismën e ish-kryetarit të tij në PDK, Hashim Thaçi – tash nga pozita e të parit të shteti – për reformën zgjedhore. Ai e sheh si të arsyeshme iniciativën e tillë dhe nuk mendon se kjo po bëhet për zvarritje të proceseve.

“Gati se janë pjekur kushtet që të fillojmë me një reformë zgjedhore. Nuk do të thotë që zgjedhjet janë afër. Ju e dinin që një tentim për të reformuar ka qenë qysh nga 2011-ta. Kishte filluar atëherë, por nuk u pat përmbyll. Nuk besoj se presidenti krijon tema të tilla për të zvarritur proceset”, tha ai.

Reçica po ashtu foli për numrin e veteranëve. Ai nuk u pajtua as me shifrën 48 mijë sa e pretendojnë statusin e veteranit, e as me 25 mijë sa ishin regjistruar pas luftës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending