Connect with us

Lajme

Reagon edhe një mjek kosovar: Nuk kam dëgjuar për vetëvrasje të tillë, Astritin e mbytën persona të tretë

Zërat profesionalë që kategorikisht e mohojnë mundësinë e vetëvrasjes në rastin e Astrit Deharit po shtohen dita-ditës.

Published

on

Përveç mjekut nga Kosova që punon në fushën e mjekësisë në Gjermani, Milot Rama, i cili tha se nuk ka dëgjuar asnjëherë që dikush të ketë bërë vetëvrasje siç tha kryeprokurori  i Prizrenit, Sylë Hoxha për Astrit Deharin – edhe një mjek tjetër kosovar, i cili jeton dhe punon në Bosnjë dhe Hercegovinë – dhe i cili thotë se ka trajtuar shumë herë pacientë të cilët kishin tentuar vetëvrasjen, konkludon se gjatë eksperiencës së tij asnjëherë nuk ka evidentuar një vetëvrasje, ashtu siç thuhet se ka bërë Astrit Dehari, transmeton Periskopi.

Ismail Lutolli shkruan në Facebook se duke e ditur se Astriti ka qenë student i mjekësisë, një zgjedhje e tillë për t’u vetëvrarë duket edhe më mosbesuese.

Mjeku Lutolli shkruan se enigmë mbetet se kush mbylli rrugët e frymëmarrjes dhe solli vdekjen, pasi që tashmë dihet se vdekja erdhi nga bllokimi i rrugëve të frymëmarrjes.

Ai beson se persona të tretë ishin shkaktarë apo pjesëmarrës direkt në mbytjen e Astrit Deharit.

Lexoni të plotë komentin e tij në Facebook:

Ne punen time profesionale si mjek ne kujdesin intenziv kam pare dhe trajtuar shume here pacient te cilet kishin tentuar vetvrasjen. Mjetet dhe rruget qe kishin ndjekur kane qene te ndryshme por asnje here te vetme nuk kam pare nje rast te tille. Duke ditur qe Astriti ishte student i Fakultetit te Mjeksise nje zgjedhje e tille duket edhe me mosbesuese. Nuk kishte perse te zgjedhte nje vuajtje kaq te madhe me nje mjet te pa pershtatshem per vetvrasje duke qene se kishte njohuri te mjaftueshme per metode me te sigurte dhe me pak te dhimbshme te tevetvrasjes.

Se Astriti ka vdekur nga mbyllja e rrugeve te frymemarrjes kjo nuk eshte risi por pyetja shtrohet : kush mbylli rruget e frymemarrjes dhe solli vdekjen ?

Personalisht mendoj qe persona te trete ishin shkaktare apo pjesmarres direkt ne mbytjen e Astritit.

Gjate tentatives per vetvrasje ne menyren si presupozohet do duhej te kishte mekanizma mbrojtes te organeve te Astritit te cilat do e benin te pamundur vetvrasjen me nje shishe mjalti. Do kishte se paku refleksin e vjelljes, humbjes se vetedijes dhe e tere kjo do e zhbllokonte serish rruget e frymemarrjes. Proporcioni i madhesise se shishes dhe ndertimi anatomik i rrugeve te frymemarrjes e bejne te pa mundur mbylljen e plote nga vete individi nese ka tentim vetvrasjeje. Mekanizmat mbrojtes jane aq te fuqishem sa eshte pothuajse e pamundur te realizohet vetevrasja ne kete menyre. Cdo trup i huaj i futur dhunshem ne rruget e permendura te do te shkaktonte se paku refleks te vjelljes dhe reflekse tjera te fuqishme mbrojtese, te cilat individi me vetedije nuk mund t’i kontrolloj dhe e tere kjo do rikthente frymemarrjen normale.

Shpresoj ne nje hetim te pavarur dhe ekspertize nderkombetare.

Lexo edhe:

https://periskopi.com/mjeku-qe-punon-ne-berlin-e-fut-vetedije-shishen-ne-sistemin-respirator-kjo-e-tejkalon-fantazine-e-stephen-kingut/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending