Connect with us

Lajme

Reagime solidarizuese nga e gjithë bota për sulmin terrorist në Stamboll

Published

on

Në lidhje me sulmin terrorist në Stamboll ka patur reagime nga e gjithë bota duke u shprehur solidariteti me popullin turk, raporton Anadolu Agency (AA).
Presidenti i Francës, François Hollande, duke dënuar sulmin terrorist në aeroportin Ataturk në Stamboll, duke theksuar se sulmet në Turqi rëndojnë gjendjen atje.

Në një konferencë për mediat pas mbledhjes së Samitit të Liderëve të BE-së në Bruksel, Hollande u shpreh e dënon me gjithë forcë këtë sulm makabër.

Nga ana tjetër edhe kryetari i Asamblesë Parlamenare të Këshillit të Europës, Pedro Agramunt në llogarinë e tij në Twitter, ka shkruar: “Jam i tmerruar përballë një tjetër sulmi në Stamboll. E dënoj ashpër këtë sulm. Dua të theksoj se jam me Turqinë dhe popullin turk.”

Kryeministri i Francës, Manuel Vals në llogarinë e tij në Twitter shkruan: “Jam i tmerruar nga sulmi terrorist barbar ndaj aeroportit Ataturk në Stamboll. Franca është pranë Turqisë në luftën kundër terrorizmit.”

Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në llogarinë e tij në Twitter shprehet: “Dënoj fuqishëm sulmin në aeroportin Ataturk në Stamboll. Zemra ime është me të plagosurit, familjet e të ndjerëve dhe të gjithë popullin turk.”

Ndërkohë edhe Presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian, Donald Tusk, pas mbledhjes së Liderëve të BE-së në një konferencë për mediat në lidhje me sulmin në aeroportin Ataturk në Stamboll, ka deklaruar: ‘’Dërgoj ngushëllimet e mija për familjarët dhe të afërmit e viktimave dhe të plagosurit në aeroportin Ataturk në Stamboll. Në kohë të tilla duhet të jemi të bashkuar.”

Gjithahstu edhe Kryeministri italian Mateo Renzi dënoi sulmin terrorist në Stambolli. Kryeministri Renzi i ndodhet në Bruksel në Këshillin e BE-së në një deklaratë pas daljes nga samiti duke cekur sulmin në aeroportin Ataturk tha: “Dëshiroj të shpreh afërsinë time të thellë me qeverinë dhe popullin turk për shkak të kësaj ngjarjeje të përjetuar”.

Ndër të tjera Renzi u shpreh se këtyre ndodhive kërcënuese terroriste së bashku duhet t’u jepet një përgjigje shumë e fortë. Ndërsa në llogarinë e Twiterit Renzi ka publikuar mesazhin: “Zemrat tona solidarizohen me dhimbjen e popullit turk kundër këtyre lajmeve tragjike të ardhura nga Stambolli. Ne jemi kundër terrorit në çdo vend”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending